Nyugodtan nyaralhatnak
Többórás hétfői vita után a képviselőház tegnap létszámhiány miatt elhalasztotta a döntést Adrian Năstase volt kormányfő és Miron Mitrea volt közlekedési miniszter korrupciógyanús ügyében. A honatyáknak arról kellett volna határozniuk, hogy engedélyezik-e az ügyészeknek a büntetőjogi vizsgálat megindítását, de még a jelenlevők mindegyike (köztük a két érintett) sem vett részt a titkos szavazáson.
Mitrea hétfőn kifejezetten igenre biztatta kollégáit, mert három és fél év után tisztázni akarja magát egy olyan vád alól, amellyel szerinte csak önmagát fogja lejáratni a romániai igazságszolgáltatás, a jóval hosszasabban beszélő Năstase azonban burkoltan azt fogalmazta meg, hogy ne adják ki a korrupcióellenes ügyészségnek, mert ez polgári per (összeveszett a lakását építő vállalkozóval), amelyet politikai ellenfelei célzatosan fújtak fel. A képviselők elleni bűnvádi eljárás beindításához kétharmados többség kell, de ez bizonytalan volt, és mivel ma véget ér a tavaszi parlamenti ülésszak, legfeljebb csak a rendkívüli vagy az őszi ülésszakban tűzhetik ismét napirendre a kérdést.
Következetlen a jogrendszer
A volt miniszterek elleni bűnvádi eljárás elindításához nem lenne szükséges a parlament jóváhagyása — véli Markó Béla RMDSZ-elnök, aki szerint a történtek újra azt igazolják, hogy nincs következetes jogrendszer Romániában. Markó egyetért azzal, hogy a tisztségben lévő miniszterek esetében létezzen ,,egy szűrő, tulajdonképpen egy garancia, hogy nem lesznek kitéve bizonyos politikai nyomásnak sem az igazságszolgáltatás, sem pedig más részéről", a volt miniszterek és jelenlegi honatyák esetében viszont indokolatlan ez a védelem.
Mozgolódnak a bányászok
Az olténiai bánya- és energetikai ipar közel 18 000 szakszervezeti tagja vesz részt tiltakozó akciókban július 15-től — jelentette be tegnap a térség szakszervezeti föderációjának elnöke, Marin Condescu. Július 15-én tüntetéseket szerveznek különböző helyeken, augusztus elsején pedig általános sztrájkot robbantanak ki. Ez a 13 hónapja felfüggesztett munkakonfliktus újranyitását jelenti a kormánnyal és a pénzügyminisztériummal szemben. A szakszervezetek most is stratégia kidolgozását kérik, és ama sürgősségi rendelet visszavonását, amely az állami vagyonalapot értékesítő országos hatóság kezelésére bízza az olténiai energetikai komplexumokat. A megmozdulások másik kiváltó oka, hogy szeptember elsejétől több ezer bányász maradhat munka nélkül, mivel az egyik bányásztársaság pénzügyi gondokkal küszködik.
Drága a kezelés
A román állam évente 31 millió eurót költ a század legkegyetlenebb betegségében, a HIV/AIDS-ben szenvedők kezelésére, a gyógyszerek nagyon drágák ― nyilatkozta tegnap Eugen Nicolăescu egészségügyi miniszter a Mi és Mások Egyesület új székházának hivatalos megnyitóján. A szakemberek szerint nem maga a vírus a legfélelmetesebb ellenség, hanem a tudatlanság, a félelem és az információhiány ― mondotta a tárcavezető, aki szerint ezen betegek esetében a kezelés mellett a legfontosabb a társadalomba való beilleszkedésük, és az életminőségüket javító programok működtetése. A kommunista rezsimből örökölt helyzet miatt Románia a HIV/AIDS-fertőzött gyerekek számát tekintve listavezető Európában. Jelenleg több mint 8000 személyt kezelnek államköltségen. Idéntől nagyobb hangsúlyt kap a megelőzés ― ígéri Nicolăescu.