Miért beszélünk szépen magyarul?

2017. szeptember 8., péntek, Jegyzet
Ferencz Csaba

Ha valaki közülünk elolvassa a marosvásárhelyi katolikus líceum ellehetetlenítése folytán kialakult magyar–román diplomáciai csörte hazai reakcióját, elégedetten dőlhet hátra. Na nem azért, mert a román állam – a külügyminisztérium megállapítása szerint – a legmagasabb elvárások szintjén érvényesíti a magyar kisebbség jogát az anyanyelvű oktatásra.

Ezt ismerjük, s azt is tudjuk, milyen magas ez a szint, mennyire veszi figyelembe az igényeket, a sajátosságokból fakadó önállóság ismérveit. Sőt, már a könyökünkön jön ki, hogy mily példaértékű minden, ami itt történik nemzetiségi vonatkozásban immár lassan száz esztendeje.
A magyarázat azonban, amellyel előáll a minisztérium ennek alátámasztására, egyszerre cinikus, nevetséges (ha lenne kedvünk ilyesmin nevetni) és – bizony – lényegre tapintó. Legalábbis, ami a nemzeti közösségekről való gondoskodás kiindulópontját illeti kies e hazában. Hadd idézzük: „Ezt a tényt (mármint az anyanyelven tanuláshoz való jog legmagasabb szintű biztosítását a magyar kisebbség számára) az is bizonyítja, milyen elterjedt a magyar nyelv használata a magyar kisebbséghez tartozó személyek között.”
Nos, kedves romániai nemzettársaim, mi a romániai magyar kisebbségnek nyújtott magas színvonalú anyanyelvű oktatás miatt beszélünk ilyen szépen magyarul. És nem azért, mert édesanyánk magyarul szólt először hozzánk. Ettől a logikától már csak egy lépés az a következtetés, hogy a román állam kegyeitől vagyunk, akik vagyunk...
Ilyen kegy – gondolom, ebben mind­annyian egyetértünk – nem kell. Kultúránk alapszövetét, az anyanyelvünket nem más kegyelméből kívánjuk gyakorolni. Mi ez, ha nem a gyarmatosító logika kifinomult, cinikus, lekezelő megnyilvánulása?

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1216
szavazógép
2017-09-08: Közélet - Iochom István:

Biomasszával működő kemence Gelencén (Romániában elsőként)

Vajda Lajos, a sepsiszentgyörgyi Green Energy Egyesület és a Biomassza Innovációs Klaszter elnöke, Bartha Sándor sepsiszentgyörgyi kazánépítő vállalkozó, valamint a község elöljáróinak jelenlétében mutatták be a jövőre fennállásának huszonötödik évét ünneplő gelencei Bingó Pékségnél immár öt hete kiválóan működő kemencét, valamint a Bartha Sándor cége által épített őrlőgépet. A beruházást Cseh Csaba nem pályázati pénzből, hanem saját pénzforrásaiból állta.
2017-09-08: Közélet - Farkas Réka:

Közvita az adókörzetekről (Sepsiszentgyörgy)

Hétfő délben közmeghallgatáson vitatták meg a sepsiszentgyörgyi városházán az Erdélyi Magyar Néppárt által benyújtott, adóövezeti átszervezésre vonatkozó tervezetet. Bálint József sepsiszentgyörgyi pártelnök, helyitanács-tag elmondta: mintegy harmincan vettek részt, többnyire olyanok, akik kifogásaik megfogalmazása után írásos meghívót kaptak.