Tegnap reggel azonnali hatállyal nyolc alkalmazott munkaszerződését bontotta fel fegyelmi vétség miatt Borsai György, a Kovászna Megyei Út- és Hídépítő Rt. igazgatója. A fordulat akkor történt, amikor a munkások — Tamás Sándor megyeitanács-elnök ígéretében bízva — felfüggesztették a nyolc napja tartó általános sztrájkot. Az elbocsátottak — Virgil Brăescu irodafőnök és szakszervezeti szóvivő, Varga Ferenc szentgyörgyi üzemvezető, Váncsa Domokos gépészeti osztályfőnök, Máthé István szakszervezeti elnök, Cséplő Gyula villanyszerelő, valamint Kurucz Ferenc, Kádár Mihály és Ştefan Árpád kapus — tegnap reggel dolgozni indultak, de a kapun sem léphettek be, hogy legalább személyes holmijukat összeszedjék, sőt, a sztrájk törvényességét eldöntő perben ma esedékes bírósági tárgyaláshoz szükséges dokumentáció kihozatalára sem kaptak engedélyt.
A menesztett személyek sajtótájékoztatón elmondták, hogy a felmondást nem fogadják el, hanem jogorvoslatot keresnek az újabb visszaélésre, egyúttal bemutatták a pénzügyminisztérium egy korábbi beadványukra küldött válaszát, amelyben ígéretet tesznek a cég pénzügyeinek szakszerű és alapos kivizsgálására.
A jelen levő megyei szakszervezeti vezetők — Bong Vilmos és Nagy Gábor — elképedéssel hangoztatták: ilyen példátlan megtorlás még nem történt Romániában. Utóbbi szerint június 25-től Kovászna megyében félni kell mindenkinek, ha a most felálló megyei önkormányzat a szakembergárda kirúgásával oldja meg a gondokat.
Tamás Sándor — aki kedden Borsai György igazgató kíséretében tárgyalt a sztrájkolókkal — érdeklődésünkre annyit közölt, hogy az elbocsátásokról ő maga is tegnap értesült, de nem is kíván foglalkozni a kérdéssel, hiszen ez a megválasztása előtt kezdődő fegyelmi ügy lezárása; hatáskörébe csak a bértárgyalások tartoznak, a fizetésemeléssel egyet is ért, havi nyolcszáz lejből valóban nem lehet megélni.
Borsai György igazgató szerint a helyzet rendeződött, a munka pedig azért kezdődött meg, mert a főkolomposokat fegyelmi úton félreállították. Reméli, hogy további eljárásra nem lesz szükség, és végre lezárhatják a bértárgyalásokat. A cég a kezdeti 12 százalékról 25-re emelte ajánlatát, a szakszervezet a konfliktus kitörése óta 40 százalékról 35-re csökkentette követelését.
A vállalat bejáratát jelenleg egy őrző-védő vállalkozás emberei védik, lefényképezése ellen is tiltakoztak.