Visszaüt az orvoshiány

2017. szeptember 15., péntek, Máról holnapra
Fekete Réka

Azt még nem tudni, hogy a közszférában alkalmazott béremelés lassítaná-e a kórházakban dolgozó orvosok és asszisztensek elvándorlását, de az már biztos: tovább mélyül a szakadék a családorvosok és a szakorvosok bérezése között, ami az eddiginél is kevésbé teszi vonzóvá a frissen diplomázottak számára, hogy az alapellátásban kívánjanak elhelyezkedni.


Ebben a rezidensképzés sincs segítségére a rendszernek, nem hirdetnek elegendő helyet az ilyen jellegű szakosításban, úgy tűnik, nem létezik hosszú távú stratégia arra vonatkozóan, hogy az egészségügyi ellátás alapját képező családorvosi hálózat legalább olyan sűrű szövésű legyen, mint amilyent a törvény előír. Egyelőre erről szó sincs, országosan több száz családorvos hiányzik a rendszerből, emberek tízezrei számára elérhetetlen a legalapvetőbb egészségügyi szolgáltatás. Ilyen körülmények között megelőzésről szó sem lehet, és nem csoda, hogy a védőoltási fegyelem felbomlott, és ennek egyenes következménye a több, mint egy éve dúló kanyarójárvány, ami az ország majd minden megyéjét érintette, a kór pedig több, mint kilencezer gyermeket és felnőttet támadott meg, közülük harmincnégyen életüket vesztették, mert nem voltak beoltva. Ilyen feltételek mellett lehetetlen megelőzni a járványokat és következményeit, valamint olyan betegségek gyakoriságát, amelyek normális országokban a széles körű szűrőprogramoknak köszönhetően csak nagyon ritkán fordulnak elő.
Nemcsak a családorvosok, hanem több ezer szakorvos is hiányzik a rendszerből. Jó néhány megyében nincs hematológus, fél állásban dolgozik az egyetlen onkológus, a sürgősségi osztályokon lefödhetetlen az éjszakai ügyelet, vidéki kórházakban csak előre tervezett műtéteket tudnak elvégezni, mert időnként bedolgozó altatóorvossal van szerződésük, a mentőszolgálatoknál szintén jóval kevesebb az orvos a szükségesnél. Mindez visszavezethető az egészségügy krónikus alulfinanszírozására, miközben félbemaradt autópályákra eurómilliók folynak el, a településeken átvezető szűk és kanyargós utakhoz mérten túlzsúfolt forgalom pedig továbbra is szedi áldozatait.
Az elmúlt tizenöt esztendőben évente közel ezer orvos hagyta el az országot, elsősorban a nyugaton is jól menő szakmákból, a családorvosok körében pedig, ahol említett okokból nem volt frissítés, az elöregedés a jellemző. S bár jogilag tehetnék, az alapellátásban egyre kevesebben kívánják nyugdíjkorhatár fölött is végezni a bürokrácia miatt inkább írnoki feladathoz, mint orvosláshoz hasonlító munkát. Mindez természetesen a beteg emberen csattan, de az egészségesen is, mert köztudott, hogy egy jól működő egészségügyi rendszer kulcsa az alapellátás.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 704
szavazógép
2017-09-15: Belföld - :

Felülvizsgáltatnák az épület visszaszolgáltatását (Marosvásárhelyi iskolaügy)

Az egykori II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium marosvásárhelyi épületei 2004-es visszaszolgáltatásának felülvizsgálatát kezdeményezte Marius Paşcan, a Népi Mozgalom Párt (NMP) Maros megyei képviselője, Maros megye volt prefektusa.
2017-09-15: Közélet - Farkas Réka:

Egyre dráguló piac

Bár a szezon teljében járunk, a sepsiszentgyörgyi piacon nemhogy lefelé, inkább felfelé kúsznak az árak. Hétről hétre, napról napra kicsit drágább minden, elsősorban az idényzöldségeknél, gyümölcsöknél figyelhető meg a folyamatos áremelkedés. Pedig szép, meleg nyarunk volt, eső is esett bőséggel, mindenki gazdag termésről áradozik.