Végakaratának megfelelően Budapesten helyezték örök nyugalomra Oláh György Nobel-díjas, Corvin-lánccal és Széchenyi Nagydíjjal kitüntetett kémikus hamvait tegnap. A múlt század egyik legmeghatározóbb kémikusa Budapesten született 1927. május 22-én. Az 1956-os forradalom leverése után családjával elhagyta Magyarországot. 2017. március 8-án halt meg Beverly Hills-i otthonában.
A Fiumei úti sírkert akadémiai parcellájában a szertartást végző Jelenits István piarista szerzetes úgy fogalmazott: Oláh György az igazság munkásaként úgy tudta végigjárni emelt fővel a tudományos pálya útját, hogy közben nem kellett rossz emberek szolgálatába szegődnie.
A család nevében szólaló Lasetzky Frigyes hangsúlyozta: Oláh György mindvégig hálás volt Magyarországnak, ahol a tudomány alapjait megszerezte, az Egyesült Államokat pedig második hazájaként szerette.
Oláh György korszakalkotó tudós, a kémiai gondolkodást alapvetően megváltoztató lángelme volt – fogalmazott Lovász László. A konvenciókat elvető gondolkodásával, egyéni megközelítéseivel mindig a kémia újabb területeit kutatta – emelte ki. Lovász László hozzátette: Oláh György az úttörők és az újítók közé tartozott, a szerves kémia kiemelkedő óriása volt.
Nemcsak a nagy magyar tudósok, de a nagy magyar hazafiak könyvében is őrizzük emlékét. Hajlíthatatlan jellemű ember volt, aki mindig a saját útját járta és erről soha nem hagyta magát letéríteni – mondta Orbán Viktor miniszterelnök. Amikor felért a tudományos világ tetejére és Nobel-díjat kapott, ezt a világraszóló elismerést is a helyén és a nagy jellemre valló alázattal kezelte.