A Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség megyei hivatalának igazgatónőjétől, Cătălina Savintól kaptuk az örvendeztető hírt, hogy a megyéből újabb húsz, hegyvidéken gazdálkodó fiatal mezőgazdász pályázata nyert a vidékfejlesztési terv 6.1-es intézkedésénél.
A pályázatokat július folyamán tették le, illetve töltötték fel az ügynökség számítógépes rendszerébe. Egyelőre csak a hegyvidéken gazdálkodók pályázataira érkezett meg az eredmény, vagyis az országos rangsorolás, de napokon belül a nem hegyvidéken gazdálkodóknál is megtörténik az elért pontszámok alapján kifizethetőnek nyilvánítottak kiválogatása, itt is még néhány megyebeli fiatal várja az eredményt. A múlt szerdán megjelent rangsorolással idén 67-re emelkedett a 40 vagy 50 ezer eurós támogatást elnyerő fiatalok száma, ami még nőhet a júliusi nem hegyvidéki pályázatok országos rangsorolása eredményeként. Ebben az évben összesen 85, 41 év alatti fiatal tett le pályázatot megtelepedési támogatásra a május 3. és július 31. közötti kiíráson. A tavalyi eredményekhez képest az ideiek jobbak, az elmúlt évben mindössze 44 fiatal pályázott, ebből 36 személy pályázatát minősítették kifizethetőnek és megkötötték velük a szerződést. Idén a májusban letett pályázatok közül 10 került fel a nyertesek országos listájára, a júniusban letett nyertes pályázatok száma pedig 37 volt.
A júliusban letett hegyvidéki pályázatok közül hat a kiválogatáshoz és kifizethetőséghez nem elégséges pontszám miatt nem került fel az országos rangsorolásba, kettőt pedig a megyei vidékfejlesztési iroda szakemberei nem találtak kifizethetőnek. Gyakorlatilag idén a 40–41 pontot elérő hegyvidéki fiatal gazdász pályázatoknak nem volt esélyük a versenyben. Majd meglátjuk, hogyan alakul a nem hegyvidéki pályázatok rangsorolása, melyik volt a legkisebb, nyerőnek számító pontszám az országos eredmények megjelenése után. Mivel a 170 millió euró értékű éves kiírási összegnél nagyobb értékben tettek le pályázatokat, azokat az elért pontszám alapján rangsorolják, természetesen a nagyobb pontszámúak nyernek, amíg a kiírási összeg el nem fogy.
De lássuk, mire kaphattak pontot a pályázók, ez, reméljük, a jövőre nézve is hasznos lehet a pályázni óhajtó fiataloknak. A kiválogatási pontszámok általában nem változnak egyik évről a másikra. A pályázatok kiválogatásánál az ágazat fontosságának függvényében a növénytermesztésben többletpontot kap, aki zöldséget – szántóban vagy üvegházban (beleértve a zöldségvetőmagot, illetve palántát) – vagy gyümölcsöt termeszt, ezekre 30 vagy 20 pontot lehet szerezni. Az állattenyésztésben 30 pont jár a szarvasmarhák tenyésztéséért, a méhészetre 25, a juhtartók 20 pontot kapnak. 15 pont jár annak a fiatal gazdának, aki három gazdaságot vesz át teljesen, két gazdaság átvétele 10, egy gazdaság átvétele 5 pontot ér. (A gazdálkodást felhagyó, a gazdaságát átadó mezőgazdász már nem szerepelhet a kifizetési ügynökségnél területalapú kéréssel és területekkel, illetve az állategészségügyi farm-nyilvántartóban állatokkal.) A magasabb iskolai végzettségű pályázóknak több pont jár, a mezőgazdasági egyetemet végzett 25 pontot kap, a szakmai líceumot végzett 20-at, aki pedig csak szakmai képzésen való részvételt igazoló aktát tud felmutatni a pályázat leadásakor, 10 pontot kap. Külön pont jár annak függvényében, hogy az illető község, ahol a gazdaság (a mezőgazdasági terület, illetve az állatállomány) található, milyen termőképességű csoportban szerepel. A mezőgazdasági beruházásokat kifizető ügynökség honlapján (www.afir.ro) megtalálható az a táblázat, amely tartalmazza az összes község ilyen természetű besorolását, a legfőbb növénykultúra SO-értékét, valamint az állatok tartási módját véve figyelembe (egész évben istállózott vagy a nyári időszakban a legeltetett tartási mód). A magas termőképességű besorolásra 25 pont jár, a közepes termőképességű községek esetén pedig 20. Pluszpont jár abban az esetben is, ha a pályázó fiatal helyi, őshonosnak számító növényfajtákat termeszt, illetve állatfajokat tart, ezzel még legtöbb 5 pont szerezhető.