A családorvos nem aktakukac

2017. szeptember 29., péntek, Közélet

Tűrhetetlen a szülők tanév eleji rohama a családorvosi rendelőkben, százával kérnek igazolást óvodás vagy iskolás gyermekeik számára, ráadásul a jelenlegi formában nincs semmi értelme, mert a gyermekkel az orvos nem is találkozik, legfennebb az esetleges idült betegségeiről tud, az akut bajokért, amelyeket nem ismer, nem vállalhat felelősséget – közölte tegnap lapunkkal dr. Lucia Şereş gyermekorvos, a háromszéki családorvosok egyesületének elnöke.
 

  • Albert Levente felvétele
    Albert Levente felvétele

Törvény szerint csak az óvodai kiscsoportba és az előkészítő osztályba induló gyermekek számára kellene kitölteni a részletes, háromoldalas igazolást az oltásokról, a korábbi betegségekről és kezelésekről, járványtani véleményezésről, de egyes tanintézmények ezt minden esztendőben kérik – mondta a  szakember. Évente csak az egyszerű orvosi igazolást kell felmutatni az óvodában, iskolában, illetve újabban akkor is, ha a  diákokat csoportosan kirándulni viszik, de ez csupán papírformaság, mert az orvos nem látja a gyermeket – közölte Şereş doktornő. Elmondta, olyan eset is előfordul, hogy a szülő elvisz egy igazolást, azt a tanító vagy az osztályfőnök elteszi dossziéjába, de ha a testnevelő tanár is kér egy papirost, hogy a diák tornászhat, nem másolják le az eredetit, hanem elküldik a szülőt, hogy hozzon újat. A kirándulások alkalmával is igazolást kell vinni, hogy a gyermek egészséges, ezt már hét elején begyűjtik a pedagógusok, akkor is, ha csupán hétvégén utaznak, és csupán egy napra, ennek sincs semmi értelme, mert a gyermekkel az orvos nem találkozik, ráadásul néhány nap alatt megbetegedhet, de ha már a szülő kifizette a kirándulást, elengedi, a fertőző betegségeknek pedig lappangási idejük van, és semmi garancia nincs, hogy a gyermek nem fertőzi meg társait – véli a családorvos.
A doktornő felhívta a figyelmet a streptococcus-fertőzés rosszul értelmezett szűrésére, aminek szakemberek szerint csak akkor van értelme, ha ezt egy adott betegség tünetei indokolják. Kimutatott tény, hogy a gyermekek 15–20 százaléka streptococcus-hordozó, de ennek nincs semmi jelentősége, ellenben, ha a tünetmentes gyermeknél kezelést indítanak el, felborulhat bizonyos egyensúly a légutakban, tehát több rosszat tesznek ezzel, mint jót – részletezte. A családorvos erre amiatt tért ki, mert a tavalyi tömeges streptococcus-fertőzés miatt a sepsiszentgyörgyi bölcsődében garatváladék-vizsgálatról is kértek igazolást.
Dr. Lucia Şereş előjegyzési füzetében valóban nyoma van annak, hogy a napi harminc páciens mellett még legalább ugyanannyian igazolást kérnek, a rendelési program alatt az is tapasztalható, hogy aki csak papírért jön, türelmetlen, szeretne azonnal bejutni, mindegy, hogy a doktornő éppen beteget vizsgál vagy kezelést ír fel. Az orvosnak gyógyítania kellene, és nem papírokat gyártani, de a jelenlegi körülmények között több az adminisztráció, mint az orvoslás – mondta a doktornő.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1255
szavazógép
2017-09-29: Világfigyelő - :

Sztrájkolnak és tüntetnek a diákok (Katalán népszavazás)

Kétnapos sztrájkot kezdtek egyetemisták Katalóniában tegnap a katalán függetlenségi referendum megtartása érdekében, amelyet a spanyol alkotmánybíróság felfüggesztett.
 
2017-09-29: Közélet - Fekete Réka:

Románul nem tudnak, de matematikából jobbak (Elemezték az érettségi eredményeket)

Ha a háromszéki diákok idei érettségi eredményeit egy közel hasonló etnikai összetételű megye végzőseinek teljesítményéhez hasonlítjuk, akkor Kovászna megye az első vagy második helyen szerepelne az országos rangsorban, ha pedig a román tagozat eredményeit egy szinte kizárólag román ajkúak által lakott megyéével vetjük össze, akkor a nyolcadik helyen jegyeznék az ő teljesítményüket – derül ki abból az összehasonlító statisztikából, amelyet tegnap Kiss Imre főtanfelügyelő ismertetett.