Találkoztunk

2017. október 7., szombat, Jegyzet
Ferencz Csaba

Találkoztunk több száz középiskolással: a Mácsafej zenekar, Gábor Szabolcs szaxofonos és Kolcsár József színművész A dolgokról egy földi szellemnek című, Szilágyi Domokos és Fekete Vince verseit összefűző előadásban.

 

A környezet pedig, az Erdélyi Művészeti Központ által szervezett In memoriam Szilágyi Domokos című kiállítás – Plugor Sándor grafikái és kortárs művészek reflexiói – a szellemi-vizuális „keretet” biztosította. A vers, a zene és a képzőművészet nyelvén kapcsolódott össze két, az elmúlt és az éppen aktuális század gondolat- és képi világa. Kapcsolódott a nyitott, ám el-eltévedő tekintetekkel, a létezésre rácsodálkozó lélek rezdülései­vel, a mikor lesz vége fáradtsággal. Mindazzal, ami a tömény, az emberi létezés legmélyebb értelmét metaforákba, hangulatokba, képes beszédbe és bizarr ellentmondásokba tömörítő költemények univerzumából áradhat, és ami befogadható egy előadás erejéig. Egymást kiegészítve, de egymással feleselve, költészet, zene és képzőművészet nyelvén.
A kilenc alkalommal délelőtt, tehát tanórák alatt/helyett zajló események talán azért is emlékezetesek maradnak, mert az egyórás verskoncertet követő beszélgetések (rendhagyó irodalomórák) a miért tetszetten túl arra is keresték a választ: hogyan lehet, egyáltalán mi értelme beépíteni a költő(k) gondolatait mindennapjainkba? Miért lehet és kell – miközben mindannyian az egyediség és teljesség megszemélyesítői, zárt EGYségei vagyunk – a teljes nyitottságot megélni? A kíváncsiságot, hogy mit rejt egy verssor, mit mond – nekem és csakis nekem – egy installáció, egy grafika. Hogy a vers, az irodalom miért elsősorban művészet, csak azután (esetleg, bár korántsem kötelezően) tantárgy.
Találkoztunk fénylő szemekkel, de okostelefonon babráló kívülállósággal, rácsodálkozással, de hallgató értetlenséggel, a nyakcsigolyát bizsergető ámulattal, de legyintő mozdulattal is.
De találkoztunk. S a kötelék, bármilyen laza is, ott feszül az érzések, a beleborzongások, a megsejtések s talán a megértések viszonyrendszerében.
Találkoztunk több száz sepsiszentgyörgyi középiskolással. Nekünk, előadóknak igazi élmény volt. Hisszük, hogy mind­annyiunknak...
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 147
szavazógép
2017-10-07: Közélet - Bokor Gábor:

Élvezettel akarnak tanulni

Kétnapos képzést szervezett diákok számára a Lyukaskő Egyesület. A Lépéselőny című tanfolyamon részt vevő 57 tanuló – a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceum, zabolai, tamásfalvi, szörcsei, homoródremetei és marosvásárhelyi iskolák diákjai – a VII–XII. osztályosok köréből került ki. Felkészítésüket Lantos Mihály budapesti egyetemi tanár vállalta magára. A Lyukaskő Egyesület rendezvényének partnere a kovásznai városi művelődési ház és a líceum. Az anyagi hátteret a helyi tanács által kiírt pályázaton nyerték el – tudtuk meg a civil szervezet két elöljárójától, Szabó Leventétől és Ferencz Botondtól.
 
2017-10-07: Közélet - Nagy B. Sándor:

Szociológusokkal turnézik az Osonó

Miután szeptember végén az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala támogatásával hat városban mintegy tucatszor játszotta az Osonó Színházműhely a Fazakas Misi által rendezett, Ismeretlen barátok társasága, avagy piknik egy japán szőnyegen című fórumszínházi előadását, újabb turnéra indult a társulat: ezúttal az Ahogyan a víz tükrözi az arcot című produkció köré szerveztek turnéval egybekötött nagy méretű színháznevelési projektet, mely során kilenc város középiskoláinak fiataljait és pedagógusait szólítják meg.