A kormány újul, a harc mérgesedik

2017. október 16., hétfő, Máról holnapra
Demeter J. Ildikó

Társadalomkutatók és lélekbúvárok számára bizonyára roppant érdekes és tanulságos, ahogy Liviu Dragnea SZDP-elnök nem egészen tíz hónap alatt a bukás szélére sodorta a 2016-os választásokon „történelmi” győzelmet arató pártját, ám a romániai lakosság többségét inkább saját sorsának kilátásai foglalkoztatják, mint a telhetetlen hataloméhségében elbotlott vezéré.

A jámbor polgár mindig jobb, tisztességesebb, hatékonyabb kormányzásban reménykedik, és látszólag ezt ígéri a „véres” kormányátalakítási csatát Klaus Iohannis államfő segítségével megnyerő Mihai Tudose miniszterelnök, ám örvendezésre nemigen van okunk: a megüresedett tisztségekre jelölt személyek inkább afféle „vörös bárók”, akik eddigi tevékenységükben nem annyira a köz javát mozdították előre, mint a sajátjukat. A Dragnea engedelmes eszközeinek számító, lemondott miniszter asszonyok helyett tehát vidéki kiskirályok kerülnek tisztségbe, és ha kinevezésüket Iohannis el is utasítja, ettől a párttól csak hasonló arcélű politikusok előreléptetését várhatjuk.
Beszédes az is, hogy milyen tárcák vezetőit cserélik le: a fejlesztésnél, az Európai Alapoknál és szállításügynél mozog a legtöbb pénz. Az első kettőnél kapóra jött Tudosénak a Belina-ügy, a harmadiknál már csak rossz teljesítményre tudott hivatkozni, ami nagyon vitatható (hiszen eddig még senki sem tudta felgyorsítani az autópálya-építéseket), főként, ha az oktatási és az egészségügyi miniszterek halmozott szerencsétlenkedéseihez viszonyítjuk. Liviu Pop és Florian Bodog azonban a helyén maradhat, ami nem csupán a kormányátalakítás valódi, leplezni kívánt céljára mutat rá (arra, hogy Dragneától elvegyék a kincseskamra kulcsát), hanem arra is, hogy sem a gyermekek, sem a betegek gondjainak megoldása nem fontos a mioritikus Romániában.
Sok egyebet is megtudhattunk október 13-án. Az egyik legfontosabb üzenet az, hogy a jelenlegi kormánykoalíció habozás nélkül összezár törvényszegéssel gyanúsítható emberei körül, és ezen a pajzson csak és kizárólag a hatalom elvesztésétől való félelem tud áthatolni. Ettől jobban félnek, mint az igazságszolgáltatás lesújtó kardjától, ami ellen még mindig tudnak valamit tenni a parlamentben – és a jelek szerint ide tevődik át a harc, Dragnea és Tăriceanu, a keménykedő kis szövetséges is megunta várni a kormány hónapok óta vajúdó javaslatcsomagját a vonatkozó törvények módosításáról. Persze miután az SZDP elnöke leghűbb szolgáit sem tudta megvédeni, a hírnevére kényes Tudorel Toader igazságügyi miniszter nem kívánja magát elásni egy olyan kezdeményezéssel, amit 3500 bíró és ügyész (a szakma többsége!) ellenez. Nyílt háború kezdődik tehát a hatalmon belül, a megvalósíthatatlan programmal sújtott kormány és a bűnözők fellegvára, a törvényhozás között – és, mint minden háborúban, ebben is a kisember veszít a legtöbbet.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 502
szavazógép
2017-10-16: Közélet - Iochom István:

Egymillió csillag a szegényekért

Már hagyományosnak számít, hogy a Caritas minden év októberében megszervezi az Egymillió csillag a szegényekért szolidaritási akciót, mécsesekkel világítanak meg egy-egy közteret, ahol minden egyes meggyújtott gyertya jelképes sorsvállalás a nélkülözőkkel.
2017-10-16: Belföld - :

Kálvin- és Károli-szobrot avattak (Reformáció 500)

A reformáció 500. évfordulója alkalmából szervezett ünnepséget Marosvásárhelyen a Marosi, Maros-mezőségi, Küküllői és Görgényi református egyházmegye. A rendezvény kora délután a vártemplomban kezdődött, ahol Henter György lelkipásztor felidézte: 460 évvel ezelőtt itt ülésezett az a zsinat, amely eldöntötte, hogy az erdélyiek Kálvin tanait követik. Az ünnepség keretében a vártemplom bejáratánál felavatták Kálvin János és Károli Gáspár reformátorok mellszobrát, előbbi Péterfy László, utóbbi Deák Árpád alkotása.