Mifelénk eddig kevésbé ismert műfajba nyerhet betekintést szombaton a sepsiszentgyörgyi közönség: a helyi Panta Rhei Egyesület szervezésében playback-színházi eseményre kerül sor a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron Termében. A rendezvény a résztvevők helyben elmesélt történeteinek visszajátszásán alapszik, egyfajta önismereti tréningként hat a műfaj közösségépítő szerepe által. A rendezvényre a belépés díjmentes.
A playback-színház tulajdonképpen improvizációs játék, amely képes rávilágítani egy-egy személyes történet hátterére, a mozgatórugókra, érzelmekre, a szereplők közötti kapcsolatok minőségére. Ezek az előadások vagy inkább előadásfüzérek nemcsak azok számára lehetnek érdekesek vagy tanulságosak, akik elmesélik és viszontlátják a saját történetüket, hanem azoknak is, akik külső szemlélőként, nézőként tudnak kapcsolódni a (sajátjaikhoz sokszor kísértetiesen hasonlító) történetekhez – jegyzik a műfaj meghatározói. A sepsiszentgyörgyi Panta Rhei Egyesület mint segítő szakemberek civil szervezete azzal a céllal kívánja népszerűsíteni a visszajátszó színházat, hogy térségünkben is alkalmazható legyen a különböző segítő tevékenységek lehetséges változataként – tudtuk meg Fazakas Enikőtől. Az egyesület képviselője elmondta, a szombati előadás – amelynek címe Belemerülés – része a hétvégi háromnapos képzésnek, amelyet segítő szakmában dolgozók és pedagógusok számára tartanak, ebből az alkalomból érkeznek Sepsiszentgyörgyre a magyarországi Pepita Playback Színház és a Playback Színházi Társulat művészei, köztük haikuköltő és grafikus is.
A playback-színház – miként a pszichodráma – felszabadító, feszültségoldó, hangulatokat tükröz vissza, eredményesen alkalmazható az oktatásban, sérült emberek gyógyításában – hangsúlyozta Fazakas Enikő. Lapunknak elmondta, a műfaj népszerűsítésén túl céljuk tagokat toborozni egy leendő helyi playback-színházi társulathoz, hogy karnyújtásnyira legyen ez a terápiás eszköz azok számára, akik a segítő szakmában dolgoznak.