Üzenet helyett elfogadást

2017. október 24., kedd, Máról holnapra
Mózes László

A romániai nemzeti kisebbségek, főként a magyarok irányában megfogalmazott „testvéri üzenetet” emlegetett Lucian Romașcanu kulturális és nemzeti identitásért felelős miniszter a jövő évi centenárium alkalmából. Azért, magyarázta, hogy a többségi nemzettel együtt ünnepelhessék az állam létrejöttét.

1918-ra utalva azt is elmondta a tárcavezető, abban az évben egész Európa térképe megváltozott, létrejött Csehszlovákia, Jugoszlávia, Nagy-Románia, „ezek közül csak Románia maradt meg változatlan határokkal, ugyanazokkal a nemzetekkel, ami azt jelzi, hogy a legszilárdabb és legkorrektebb alapokon nyugszik”.
Ez is, miként állítása, hogy Románia betartaná akkori ígéreteit, erőteljesen vitatható, ám Romașcanu üzenete abból a szempontból mégis figyelmet érdemel, hogy nem ostoroz, hanem valamiféle közeledést sugall, s ez már önmagában hír értékű. A szociáldemokraták vélhetően arra játszanak, hogy emocionálisan a lehető legtöbbet hozzák majd ki a jövő évi centenáriumból, mert a kormányzás számukra egyelőre csak kudarcok sorozata, éppen ezért apait-anyait beleadnak majd a rendezvények szervezésébe – így is kockáztatják, hogy saját, egyre elégedetlenebb választóikat sem fogja túlzottan lelkesíteni az ünnepségsorozat –, ezért lényeges, hogy milyen hangnemmel fordulnak a magyarok felé. Akik, miként Kelemen Hunor is rögzítette a nyáron, nem érzik, hogy ünnepelniük kellene. Ezt az álláspontot persze a román politikai elit nem vagy nagyon nehezen tudja elfogadni, noha bárki tudja – tudhatná legalábbis –, hogy ünneplést kényszeríteni nem lehet.
Romașcanu legalább nem háborog alpári szinten, miközben a magyar közösség szempontjaink megértésétől azért ő maga is távol áll. Ám ellentétben a szélsőségesen nacionalista szónokokkal – például a liberálisok és a népi mozgalmiak táborából –,  elfogadható hangnemben beszél. Nincs igaza abban, hogy kisebbségi vonatkozásban itt minden oly szép és oly jó lenne, mi több, hogy a gyulafehérvári ígéretek teljesítése példás. Ám ha e témakörben ez a stílus lenne a meghatározó, legalább remény lenne arra, hogy egyszer majd az ünnepelni vágyók is megértik a körtáncra képtelenek szempontjait.
A magyar közösség valójában nem mesterkélt testvéri üzenetekre, hanem őszinte és emberi gesztusokra vár, melyek végre nem az évszázados asszimilációs törekvéseket igazolnák. És nemcsak alkalmanként, hanem folyamatosan. Hiszen a többségi nemzet mindenhol erőfölényben van, ám megfelelő bölcsesség, elkötelezettség esetén képviselői tehetnek baráti lépéseket a kisebbségiek irányába. Erre lenne igazán szükség, az elfogadás kultúráját kellene politikai szintre emelni, örülve annak, hogy az itteni magyar közösség – hasonlóan román ajkúak millióihoz – egy korszerű, nem a nacionalizmus pillérein nyugvó, nem korrupt, nem kommunista-szocreál maradványokra alapozó és nem titkosszolgálatok által irányított államszerkezet megteremtésében érdekelt, mely végre bizalommal és nem ellenségként viszonyulna minden állampolgárához.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2017-10-24: Közélet - Szekeres Attila:

Kisebbségi jogainkról Strasbourgban

Az Európa Tanács Helyi és Regionális Önkormányzatok Kong­resszusának plenáris és bizottsági üléseinek napirendjére került, Székelyföldet és a kisebbségi nyelvhasználatot érintő kérdésekről számolt be a két háromszéki résztvevő, Grüman Róbert, K­ovászna Megye Tanácsának alelnöke, a Kongresszus tagja és Klárik Attila, a megyei önkormányzat külkapcsolati és nemzetközi ügyi szakbizottságának elnöke tegnap a megyeházán.
2017-10-24: Közélet - Demeter J. Ildikó:

A szabadságot nem adják ingyen (Sepsiszentgyörgy)

A barátságtalan idő ellenére több százan gyűltek össze a sepsiszentgyörgyi 1956-os emlékparkban tegnap este megtartott évfordulós rendezvényen. A Szózat még esőben csendült fel, de az áldást már fedetlen fővel fogadták a jelenlevők, a fáklyásmenet pedig mindenkit felmelegített. Tartalmas, méltóságos, szép ünnepség volt.