Konszolidációt kérnek
Száztíz millió lejes adóhátralékának törlesztése érdekében a Román Posta törzstőkéjét emelni kellene. Elena Petrescu, az október elején kinevezett új, ideiglenes igazgató kérte ezt a távközlési miniszterrel és a szakszervezetekkel folytatott tárgyalássorozat utolsó állomásán – közölte az Agerperes.
Az indoklás szerint ezzel egy 2014-re utólag megállapított tartozás késedelmi kamataitól szabadulna meg a társaság. Lucian Sova szakminiszter úgy nyilatkozott, hogy a társaság decentralizációja révén – önálló regionális központokat akarnak kialakítani – a munkakörülmények javítása, illetve a szolgáltatások minőségének emelése a cél. Az október eleji átszervezés kapcsán egyébként 56 vezető tisztséget szüntettek meg, mintegy félmillió lejes kiadást spórolva meg. A Román Posta egészében állami kézben van.
Lufi-növekedés
Bár az elmúlt két esztendőben Románia az unió éllovasai közé tartozott a nemzeti össztermék (GDP) növekedését illetően, az Eurostat által a vállalatok gyors fejlődését rögzítő statisztika szerint a sereghajtók közé került. A nemrég nyilvánosságra hozott 2015-ös adatok a vállalati növekedés legfontosabb ismérvének az újonnan létrehozott munkahelyek arányát tekintik. Az unióban mintegy 158 ezer vállalatot soroltak a gyorsan fejlődő cégek közé, vagyis 9,9 százalékát a tíz alkalmazottnál többet foglalkoztató vállalatoknak – amelyek összesen 13,5 millió alkalmazottnak adnak munkát –, ahol a munkavállalók száma tíz százaléknál nagyobb arányban növekedett. Míg Írországban és Magyarországon minden ötödik alkalmazott ilyen gyorsan fejlődő vállalatnál dolgozik, addig nálunk ez az arány nem éri el a hat százalékot.
Nagyobb jövedelmek
Az év első kilenc hónapjában a magánszektorban 5 százalékkal nőttek a fizetések a tavalyi hasonló időszakhoz képest – áll egy, az Agerpres által idézett elemzésben. Ez elsősorban a minimálbér emelésének tudható be, hiszen az első negyedévben 12, a másodikban 2 százalékos, a harmadikban pedig stagnáló átlagbér-növekedést mértek. Az úgynevezett Smartree-elemzés ugyanakkor azt is kimutatta, hogy a harmadik negyedévben 9 százalékkal növekedtek az egyéb juttatások a tavalyi harmadik negyedévhez képest.