Tűzvédelmi engedélyekBonyolult és drága az eljárás

2017. október 27., péntek, Közélet

Összesen 153 épület vagy épületrész van a megyében, amelyre nem váltották ki a tűzvédelmi engedélyeket – derül ki a megyei katasztrófavédelem összeállításából. Az intézmény vezetői szerint ez nem jelenti, hogy ezek az épületek életveszélyesek lennének vagy minden esetben hanyagságról lenne szó. A listán szereplők közül a legtöbb tanintézet, ezeknél sokszor bővítés, átépítés miatt hiányoznak az engedélyek, de olyan is előfordul, hogy egy régebbi épület esetében nehezebb lezárni az engedélyeztetési folyamatot.


A bemutatott statisztikák szerint idén szep­tember 30-ig 126 időszakos, előzetes tűzvédelmi jóváhagyást igényeltek (ezt építkezés, átépítés, felújítás, átalakítás esetében kell kérelmezni). Ebből 36-ra kibocsátották a jóváhagyást, 41 kérést elutasítottak, 8 igénylésnél további okiratokra volt szükség. Negyvenegy kérést nem tudtak feldolgozni, mert nem tettek eleget a vonatkozó jogszabályban leírt feltételeknek.
Tűzvédelmi engedélyre 104 kérést iktattak a január-szeptember időszakban, 21 engedélyt kibocsátottak, 22 igénylést elutasítottak, 17 esetben pedig kiegészítéseket kértek. Akárcsak az időszakos jóváhagyásoknál, itt is meghaladta a negyvenet azon igénylések száma, amelyek nem tettek eleget a törvényes feltételeknek.
Constantin Adrian Năstuţă megbízott parancsnok az igénylések kapcsán elmondta: szeptember 30-án lejárt az utolsó türelmi határidő az engedélyek beszerzésére, így elviekben mostantól a felügyelőségnek kötelessége az ellenőrzések során tapasztalt rendellenességek miatt bírságolni. A törvény ugyanakkor több kivételt is felsorol, egyebek mellett azokat az eseteket, amikor az igénylő szeptember 30. előtt benyújtotta a kérését, de még nem sikerült feldolgozni azt, vagy amikor bizonyos beruházások zajlanak, és emiatt nem kérhették az engedély kiállítását. Utóbbiaknál feltétel, hogy a kérelmező ne haladja meg 2017. december 31-ét az akadályok elhárításában. Năstuţă szerint idén kicsi a valószínűsége, hogy az engedélyek hiánya miatt büntetnének, erre inkább januártól lehet számítani.
Nehéz egyébként pontosan megítélni a megyei helyzetet, ugyanis naponta változik, hogy hány ingatlan vagy épületrész esetében hiányzik az engedély. A múlt hónap végén 153-at jegyeztek, ezek közül 62-ben tanintézet működik, 19-ben termelés zajlik, 18-ban turisztikai tevékenység, de szerepel a listán 11 templom, kegyhely, 14 közélelmezési egység (vendéglők általában), egy kereskedelmi egység és egy üzemanyagtöltő-állomás is. Utóbbi kapcsán a felügyelőség vezetői elmondták: nincs szó arról, hogy különösebb veszély lenne, mindössze nem igényelték az engedélyt. A hatóság már több rendben is ellenőrizte az állomást, amely eleget tesz a tűzvédelmi előírásoknak. Az iskolák kapcsán kifejtették: látszólag nagy a számuk, de ahogy a folyó munkálatok befejeződnek, kérhetik a végső engedély kibocsátását.
Az új előírások egyébként jelentős bírságokat vezetnek be. Míg e hónap elejéig 2500 és 5000 lej közötti összeggel sújhatta a hatóság az engedéllyel nem rendelkező egységeket, október elsejétől már 20 és 50 ezer lej közötti lehet a bírság.
Az elmúlt napokban a hatóság képviselői a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumban szerveztek tájékoztatót az engedélyek beszerzési eljárásáról, a kötelezettségekről a település- és intézményvezetők, tervezők és vállalkozásirányítók számára. A nagy érdeklődéssel kísért találkozón – közel százan voltak – szó esett a bírságokról is, amelyek mértéke igencsak meglepte a jelenlévőket, akik több panaszt is megfogalmaztak: egyrészt sokallták az engedélyeztetési eljárás során kifizetendő díjakat, főképp a régi épületek esetében, illetve túl bonyolultnak minősítették az egészet. Elhangzott továbbá, hogy sok esetben vagy a pénzhiány, vagy a közberuházások elhúzódó procedúrái miatt csúsznak ki a határidőkből, és kockáztatják a bírságot. Egyes tanintézetek vezetői egyenesen azt állították, a kormány nem a valóság talaján mozog, teljesíthetetlen pénzügyi áldozatokat várva el például a kis községektől. Áttételesen az is előkerült, hogy a túlszabályzás hibájába estek a módosítások elfogadásakor.
Raed Arafat belügyminisztériumi államtitkár korábban azt nyilatkozta, a kormány dolgozik egy, az időszakos jóváhagyások, valamint az engedélyek megszerzési eljárását egyszerűsítő szabálycsomagon.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1252
szavazógép
2017-10-27: Közélet - Bokor Gábor:

Ha lesz pénz, elkészül az új óvoda (Kovászna)

Folytatná az évekkel ezelőtt megkezdett, de eddig be nem fejezett óvoda építését a kovásznai önkormányzat. Az építkezést a 2010-es évek első felében kezdte el az önálló pénzügyi központként működő helyi óvoda. A finanszírozásra előírt kormánypénzek időközben elfogytak, így az építkezés is leállt.
2017-10-27: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Naponta két panasz

Január elejétől október közepéig 465 egyéni panasz futott be a megyei fogyasztóvédelmi hivatalhoz, ami azt jelenti, hogy minden munkanapon legalább két személy volt elégedetlen valamilyen általa vásárolt termékkel vagy megfizetett szolgáltatással.