Gyurcsány Ferenc szerint az a határtalan erőfeszítés is benne van abban, hogy a Szocialista Internacionálé alelnökének választották, amelyet az MSZP folytat a modernizációért, a reformokért, valamint a hazafias, nyitott, európai politikáért — nyilatkozta a szocialista pártelnök. A magyar miniszterelnök a világgazdaságról szóló témakör bevezető előadását tartotta meg tegnap, a Szocialista Internacionálé XXIII. kongresszusának második napján. Előadásában a biztonsági kérdések mellett az energia és az élelmiszerek árrobbanásának a kezelését nevezte meg a globális politika legnagyobb kihívásának.
Elvi egyezség a ciprusi rendezésről
Elvi egyezségre jutott tegnapi nicosiai találkozóján a ciprusi (görög) elnök és az 1974 óta megosztott sziget északi részén élő török közösség vezetője arról, hogy ha a két fél között születik valamilyen megállapodás a sziget státusának rendezéséről, annak mindenképp tartalmaznia kell az egységes állam létrejöttét s a közös állampolgárságot. Ezzel az elvi egyezséggel a két fél közötti legkényesebb kérdésekben tudtak most előrelépni. Dimítrisz Hrisztofiasz ciprusi elnök és Mehmet Ali Talat, a csak Törökország által elismert Észak-ciprusi Török Köztársaság elnöke azzal a céllal találkozott az ENSZ-főtitkár különmegbízottjának rezidenciáján, a világszervezet által ellenőrzött ütközőövezetben, hogy közösen áttekintsék, a felek szakértői április óta folyó tárgyalásaikon meddig jutottak a sziget újraegyesítése részleteinek egyeztetésében, valamint hogy eldöntsék, érdemes-e elkezdeni a személyes részvételükkel tartandó tárgyalások sorozatát. A különmegbízott szerint Hrisztofiasz és Talat egyetértett abban: szükség van még egy személyes találkozóra közöttük azelőtt, hogy belekezdenek a mélyreható közvetlen tárgyalásokba, és ezt július 25-ére tűzték ki.
Kaczynski nem írja alá
Nem írja alá — legalábbis egyelőre — Lech Kaczynski lengyel elnök az Európai Unió lisszaboni szerződését kihirdető lengyel törvényt — derült ki az államfővel készült, hétfőn megjelent lapinterjúból. ,,Így már értelmetlen" — felelte Kaczynski a lisszaboni szerződést elutasító írországi népszavazásra utalva a Dziennik jobboldali napilap újságírójának kérdésére. Az államfői aktussal lenne teljes az EU-intézmények gördülékenyebb működését előmozdítani hivatott lisszaboni szerződés lengyelországi ratifikációja. Az Európai Bizottság a szerződéssel kapcsolatos kötelezettségére figyelmeztette a lengyel elnököt. Lengyelország más EU-tagállamokhoz hasonlóan aláírta a szerződést, és ezzel kötelezettséget vállalt a ratifikálásra — mondta Pia Ahrenkilde bizottsági szóvivő.
Az EU nem figyel eléggé
A Minority Rights Group (MRG) nemzetközi kisebbségi jogvédő szervezet szerint az Európai Unió nem figyel eléggé a nyugat-balkáni országokban élő kisebbségek problémáira. A londoni székhelyű MRG és Dusana Zdravkova bolgár néppárti európai parlamenti képviselő tegnap mutatta be Brüsszelben azt a tanulmányt, amely szerint az EU nagy hatású országjelentései, amelyek a térség uniós csatlakozásban reménykedő országairól évente készülnek, nem összpontosítanak kellő mértékben a kisebbségvédelemre. Ennek okát az MRG abban látja, hogy az EU-nak nincs intézményes mechanizmusa a kisebbségi közösségek bevonására az EU-csatlakozási folyamatba.
Erőszakos tüntetés a mongol fővárosban
Több ezer fős erőszakos tüntetés volt tegnap a mongol fővárosban a kormánypárt székháza előtt. A hatóságokat a vasárnapi parlamenti választások eredményének meghamisításával vádoló demonstrálók összecsaptak a rendőrséggel, és felgyújtották az épületet. A választási bizottság még nem hirdette ki a választások végleges eredményét, de a várható hivatalos eredmény szerint a volt kommunista állampárt, a jelenleg is kormányzó Mongol Népi Forradalmi Párt 43 képviselői helyet szerzett meg a 76 tagú parlamentben, héttel többet, mint a négy évvel ezelőtti választásokon. Az ellenzéki Demokrata Párt vezetője, Cahiagín Elbegdordzs sajtóértekezletén bejelentette, hogy nem fogadja el a várható hivatalos eredményt, amelyet szavai szerint a hatóságok meghamisítottak. Nemzetközi megfigyelők szerint azonban a választások összességükben szabadok és tisztességesek voltak, ami ritkán történik meg a közép-ázsiai országokban.