Hétfőre halasztották a kormány tegnap délutánra bejelentett rendkívüli ülését, amelynek napirendjén több adó- és járulékintézkedés elfogadása szerepelt, a halasztás oka, hogy hiányzott egy jóváhagyás, amelyet a Törvényhozási Tanácsnak kell kibocsátania – közölte a kormány sajtóirodája.
A sok vitát szült adóügyi változtatások tervezetét a nagyobbik kormánypárt továbbra is jó megoldásnak találja, a Nemzeti Liberális Párt ellenben „nagyszabású” akciókkal tervez tiltakozni ellene, utcai tüntetéseket is kilátásba helyezve; az RMDSZ meg nem érti, mit akar a kormány. A Kis- és Középvállalkozások Országos Tanácsának számításai szerint a társadalombiztosítási járulék áthárítása a munkavállalóra a bérek csökkenéséhez, a minimálbér-emelés pedig elbocsátásokhoz vezet.
Semmi sem indokolja, hogy a kormány által bejelentett adóügyi intézkedéseket ne fogadják el – jelentette ki tegnap Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (SZDP) elnöke, aki szerint Klaus Iohannis államfő csütörtökön nem bírálta ezeket az intézkedéseket, csak egy elemzést próbált meg ismertetni. „Nőni fog a nettó fizetés, ez az intézkedés csak előnyökkel jár. Többször elmondtuk, hogy a munkáltató nem fog többet fizetni, az alkalmazott nem fog kevesebb pénzt kapni, sőt, többet kap majd, ugyanakkor nagyobb lesz a befizetett tb-járulék mértéke, és jelentősen leegyszerűsödik az eljárás az üzleti szférában” – mondta Dragnea.
A pártelnök hozzátette, a társadalombiztosítási járulékok terhének áthárítására vonatkozó intézkedés életbelépését követően bűncselekménynek fog minősülni, ha a munkavállaló nem fizeti be a járulékokat.
Tiltakozásul a kormány által bejelentett adóügyi intézkedések ellen a Nemzeti Liberális Párt (NLP) konzultációsorozatot indít az üzleti szféra és a civil társadalom képviselőivel, ennek során kidolgoznak egy cselekvési tervet, amely utcai tiltakozásokat is magában foglalhat – közölte Ludovic Orban. Emellett az alkotmánybíróságon is megtámadják majd az intézkedéseket, és a Nép Ügyvédjénél is panaszt tesznek – tette hozzá az NLP elnöke. Hangsúlyozta, a kormány csakis sürgősségi rendelettel fogadhatja el az intézkedéseket, tekintettel arra, hogy az amúgy is megkésett költségvetési törvényt nem alapozhatják egy olyan jogszabályra, amelyet még el sem fogadtak. „Ezt megpróbáljuk majd minden rendelkezésre álló eszközzel megtámadni. Ez nem játék. Ezek nagyon súlyos rendelkezések. Ezek teljes mértékben kompromittálják Románia közép- és hosszú távú fejlődési lehetőségeit, és válsághoz vezetnek” – hangsúlyozta Orban.
Több magyarázatra van szükség, mert az emberek számára nehezen érthető – és én magam sem tudom, nem értem –, miért kell a társadalombiztosítási járulékok egy részét áthárítani a munkáltatóról a munkavállalóra – jelentette ki Kelemen Hunor az Agerpresnek. Az RMDSZ elnöke szerint amennyiben az emberek választ kapnának az őket nyugtalanító kérdésekre, minden bizonnyal megnyugodnának. „De én nem tudok válaszolni a kérdéseikre. Én is elégedetlen vagyok, mert mi sem kaptunk választ, mi sem tudjuk, hogy voltaképpen mit akar a kormány (...) vagy azok, akik kidolgozták ezt az adóügyi reformot. (...) Én azt látom, hogy az emberek nem értik, mit akar a kormány, és ezért nem az embereket kell okolni” – mondta még Kelemen Hunor.
A Kis- és Középvállalkozások Országos Tanácsa (KKVOT) által megkérdezett vállalkozók több mint 80 százalékának nem áll módjában növelni a minimálbért, és 60 százalékuk elbocsátásokhoz folyamodik majd az intézkedés miatt – közölte a szervezet elnöke, Florin Jianu. Elmondása szerint a társadalombiztosítási járulék terhének a munkáltatóról a munkavállalóra való hárítása nagy „felfordulást” okoz, mivel a köz- és versenyszférában összesen hatmillió szerződést kell majd megújítani. „Végeztünk néhány számítást, amelyekből az derül ki, hogy a kkv-k 90 százaléka esetében a tb-járulék terhének áthárítása miatt nőni fognak a bérköltségek. A fizetések tehát nem fognak nőni, sőt!” – mutatott rá a KKVOT elnöke. Jianu nehezményezte azt is, hogy a kormány újabb és újabb intézkedésekkel áll elő, és mire az üzleti szférának sikerülne felmérni ezek hatását, változtatnak rajtuk.
A Szociáldemokrata Párt berkeiben is elégedetlenséget váltott ki az adótörvénykönyv sürgősségi rendeletekkel való módosításának terve. Eugen Teodorovici SZDP-s szenátor, a felsőház költségvetési bizottságának elnöke szerint az adótörvénykönyvet a parlament által megvitatott törvénnyel kellene módosítani, a politikai pártoknak félre kellene tenniük a hiúságukat, és az ország érdekeit szolgáló döntéseket kellene hozniuk. Teodorovici annak a véleményének is hangot adott, miszerint a kormánynak nem kellene minimálbért megszabni a magánszférában. „A magánvállalkozóra nem kell nyomást helyezni, hanem olyan környezetet kell teremteni számára, amelyben fejlődni tud. Sajnos, ebben az országban ennek sok akadálya van” – szögezte le a szenátus költségvetési bizottságának elnöke.