A sepsiszentgyörgyi Tompa Krisztián neve minden háromszéki sportkedvelőnek ismerősen cseng, így különösebb bemutatást nem igényel a fiatal és roppant tehetséges motokrosszos. Újságunk hasábjaiban is többször írtunk már róla, ezúttal pedig azért cikkezünk sportolónkról, mert október elején a magyar motokrosszválogatottal ott volt az év legrangosabb csapatversenyén. Krisztián 2017-es szezonja nagyon felemásra sikeredett, hiszen két balesete miatt több Európa-bajnoki futamot és magyar bajnokit kellett kihagynia, ám a Nemzetek Motokrossza nevet viselő viadalon való indulással mégis eredményesen zárta az idényt. A napokban édesapjával, Tompa Csabával beszélgettünk, akit fia idei szerepléseiről faggattunk.
– Véget ért a 2017-es szezon. Milyenre sikeredett ez, hiszen Krisztián ebben az évben sok megpróbáltatáson esett át.
– Sajnos, olyan csapatnál kezdtük az évet, amelyik bebukott. Ennek ellenére Krisztián jól fel tudott készülni a szezonra, hiszen volt egy öthetes szardíniai edzőtábora. Az Európa-bajnokság első futama előtt két héttel maradtunk csapat és motor nélkül, de mivel a fiam a motokrosszban már letett valamit az asztalra, a Yamaha Európa mellénk állt. Így sem ment minden a legjobban, hiszen az új motorokat a kontinensviadal kezdése előtt két nappal kaptuk meg, így Krisztián a versenyen ismerkedett meg velük. Ezek mellett ott volt még az olaszországi és a magyarországi baleset, amelyek miatt több mint tíz hét esett ki a 2017-es idényből. A felépülés után folytattuk Európa-bajnoki szereplésünket, a Yamaha elégedett volt az eredményekkel, és 2018-ban is tőlük kapjuk a versenytechnikát. Jövőre kategóriát vált Krisztián, és az EMX250-es géposztályban próbálja teljesíteni a tizenegy futamos Európa-bajnokságot, amely 2018. március 18-án rajtol Hollandiában. Emellett a magyar és a holland bajnokság néhány versenyén szeretnénk indulni. Az évértékelőből nem szabad kifelejtenünk azt sem, hogy Krisztiánt behívták a magyar motokrossz-válogatottba, és ott lehetett az év legrangosabb csapatversenyén, a Nemzetek Motokrossza (Motocross of Nations 2017) nevet viselő megmérettetésen.
– Milyen volt a verseny, és Krisztián miért indult magyar színekben?
– Még júliusban a Magyar Motorsport-szövetségtől a motokrossz szakág vezetője azzal a kérdéssel keresett meg minket, hogy Románia szervez-e csapatot a Nemzetek Motokrosszára. Mondtam, hogy nem tudok róla, és ha lesz is csapatuk, minket nem kérdeztek meg. Mivel Krisztián kettős állampolgársággal rendelkezik, felkérték, hogy csatlakozzon a magyar válogatotthoz, és induljon ezen a rangos versenyen. A fiammal és a Yamaha Európával folytatott rövid egyeztetés után igennel válaszoltunk a kérésre, és október elején ott voltunk a dél-angliai Winchesterben (Matterley Basin) megrendezett eseményen. Erre a viadalra minden ország a legjobb három motorosát nevezte, egyet a 250-es, egyet a 450-es és egyet az open (450 cm3-es) kategóriában. Krisztián a legkisebb, azaz a 250 cm3-es géposztályú motorbiciklivel versenyzett. Az idei versenyen 39 ország vett részt, Románia végül nem volt ott. A kvalifikációban minden géposztály külön-külön versenyzett, s az összesítés után mi a C-fináléban voltunk érdekeltek. Magyarán az első 19 helyezett az A-, a 20–31. hely közöttiek a B-, míg 32-től hátrafelé a C-döntőben versenyeztek tovább. Sajnos, ott mi másodikok lettünk, összességében egyetlen hellyel maradtunk le a B-fináléról, és végül Magyarország a 33. helyen zárta a versenyt. A Nemzetek Motokrosszát harmadik éve Franciaország nyerte meg a második Hollandia és a harmadik Nagy-Britannia előtt.
– Jó tapasztalat volt ez a verseny?
– Igen, hiszen Krisztián a világ legjobbjaival versenyzett, számomra meg óriási élmény volt ezt végignézni. Megjegyzendő, hogy Magyarország évről évre indult ezen a megmérettetésen, míg Romániának ez idáig csak egyszer volt csapata. Egy ilyen kaliberű viadalon egymás után nyíltak az ajtók, sokan megkerestek támogatási szándékkal, és ha szükség lesz ránk, akkor jövőben is indulnánk a Nemzetek Motokrosszán.
– Mi a helyezet a hazai motokrosszal?
– Úgy látom, ez a sportág rossz irányba halad Romániában. Megítélésem szerint a vezetők nem a sportág érdekeit nézik, a jobb motorosok pedig nem indulnak a román bajnokságban… Például az ország déli része Bulgáriába jár versenyezni, mert ott mindent jobban megszerveznek, az erdélyiek Magyarországra mennek. Egy szó, mint száz: itthon bajban van a motokrossz.