Ukrajna oktatási minisztériuma nem hatálytalanítja a nemzetiségek iskolai oktatásának államnyelvre történő átállítását előirányzó rendeletét, mindössze a végrehajtás módjáról és határidejéről hajlandó tárgyalni a kisebbségekkel — közölte tegnap Ungváron Olekszandr Szemenenko, a tárca nemzetiségi oktatással foglalkozó főmunkatársa.
Szemenenko magyar iskolaigazgatókkal és oktatási szakemberekkel tárgyalt az ukrajnai nemzetiségi iskolák oktatási nyelvének ukránra történő átállítását előíró 461. számú rendelet kárpátaljai megvalósításáról. A magyar pedagógusok azon felvetésére, hogy a rendeletet — alkotmányt és törvényeket sértő tartalma miatt — haladéktalanul vissza kellene vonni, azt válaszolta: az utasítás hatályon kívül helyezéséről szó sem lehet, a minisztérium csak a végrehajtás módozatairól és kétéves határidejének esetleges meghosszabbításáról hajlandó tárgyalni.
A tanügyi tisztségviselő elmondta, hogy a rendelet ellen egyedül a magyar kisebbség tiltakozott az oktatási minisztériumnál, sem az ukrajnai románok, sem a lengyelek vagy krími tatárok részéről nem merült fel kifogás.
Az ukrajnai kisebbségek közül — az oroszokat leszámítva — a magyarok rendelkeznek a legfejlettebb anyanyelvi oktatási rendszerrel az óvodától kezdődően a felsőoktatással bezárólag. A jóval nagyobb lélekszámú románok iskolahálózata körülbelül akkora, mint a kárpátaljai magyaroké, de területileg és közigazgatásilag megosztott.
A szóban forgó rendelet az ukrajnai oroszok milliós tömegeit nem érinti, mert a hatálya nem terjed ki Kelet-Ukrajnára, csak a Krím-félszigetre az ott élő tatárok miatt.