Németország nem került válságba

2017. november 22., szerda, Világfigyelő

Rendkívüli helyzetbe és próbatétel elé került Németország a koalíciós egyeztetések kudarcával, de nem süllyedt válságba – hangsúlyozta Wolfgang Schäuble, a szövetségi parlament (Bundestag) elnöke tegnap, kölcsönös engedményeket kérve a kormányzásra készülő pártoktól. A szeptemberben megválasztott Bundestag második ülésnapját megnyitó beszédében az elnök kiemelte: nem szabad „történelmi összevetésekkel túlzottan felnagyítani a feladatot”, amely „ugyan nagy, de megoldható”.


A Bundestag tagjai közösen viselnek felelősséget az országért, „és nem csak az országért, hiszen Európának cselekvő­képes Németországra van szüksége”. A kormányalakítási folyamat leállására adott külföldi reakciók megmutatják, hogy „Európa és a világ sok más országa ránk vár”. „Szomszédaink megbízható partnert akarnak, mint ahogy nekünk is erős partnerekre van szükségünk” – mondta az Angela Merkel kancellár vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa. Aláhúzta: a választóktól kapott felhatalmazás lényege a parlamenti többség megszervezése és a cselekvőképes kormány megalakítása.

Merkel veresége
Angela Merkel német kancellár kudarcaként értékeli a tegnapi nemzetközi sajtó, hogy a múlt hét végén kudarcba fulladtak a kormányalakítási tárgyalások a konzervatívok, a liberálisok és a zöldek között Németországban. A Financial Times szerint, ha véget ér a Merkel-korszak, az veszélyes helyzetet jelentene Európa számára. A londoni gazdasági napilap kommentárja szerint Angela Merkel kancellárságának eddigi időszakában növekedett Németország jóléte és politikai befolyása. Brüsszelben és Párizsban élhet az a remény, hogy egy új német vezető szakíthat azzal az óvatos, lépésről lépésre haladó megközelítéssel, amelyet Merkel mutatott például az euró ügyében.
A francia lapok szerint a német koalíciós egyeztetések zátonyra futása „rossz hír Európának”, és jóllehet a „kancellár még nem mondta ki az utolsó szót”, befolyása mindenképpen csökkenni fog. A Libération szerint „rossz hír a német politikai életnek, rossz hír Európának és rossz hír azoknak a nyitási elveknek, amelyeket az európaiak egy jelentős része képvisel, még akkor is, ha egyre kevesebben vannak”. A baloldali lap szerint a bevándorlás kérdése robbantotta szét a legendás politikai stabilitást Németországban. „A menekültáradat, amellyel Angela Merkel bátran szembenézett a durva elutasítás politikáját kizárva, a szélsőjobboldali AfD előretörésének kedvezett, és elhódította a kancellár pártjától hagyományos szavazóinak egy részét” – írta a lap. 
Németország stabil ország, de ma bizonytalanság tapasztalható. Ez azonban nem a koalíciós tárgyalások kudarcának közvetlen következménye, hanem mélyebb gyökerei vannak – állítja kommentárjában a Lidové Noviny cseh napilap. A német koalíciós tárgyalások kudarcát nem a menekültügyben kell keresni, hiszen az CDU és az FDP véleménye sok mindenben megegyezett e téren. A kudarc gyökerei elsősorban abban vannak, hogy a CDU olyan országos szintű megoldásokat akart több területen, amelyek eddig az egyes tartományok hatáskörébe tartoztak. Ez az FDP számára elfogadhatatlan volt.

Mélyponton a kancellár
A vezető német lapok nagy része is Angela Merkel német kancellár vereségeként értékelte tegnap a koalíciós egyeztetések kudarcát. Az Angela Merkel vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU), a testvérpárt bajor Keresztényszociális Unió (CSU), a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) és a Zöldek sikertelenül végződött tárgyalásairól a Die Welt konzervatív lap A Merkel-módszer vége című kommentárjában azt írta: a kudarc „mindenekelőtt vereség a kancellár számára”, aki ugyan sokáig sikeres volt azzal, hogy állandóan a vitavezetői, moderátori szerepbe helyezkedett, de módszere miatt éppen ő a leginkább hibás a pártok színe (CDU/CSU: fekete, FDP: sárga, Zöldek: zöld) alapján Jamaica-koalíciónak nevezett kormány meghiúsulásában. A híresen türelmes kancellár heteken keresztül csak moderált, és nem adott lendületet a tárgyalásoknak, nem volt elég ereje ahhoz, hogy összehozza a három kisebb pártot (CSU, FDP, Zöldek), és főleg nem volt elképzelése arról, hogy mi lehet az a nagy, közös gondolat, az a „modernizációs cél”, amely a tárgyalások vezető elve lehetne – írta a Die Welt.
A Handelsblatt üzleti lap Merkel legsúlyosabb veresége című kommentárja szerint a Jamaica-koalíció meghiúsulásával a pártok „talán történelmi esélyt szalasztottak el egy modern kormány megalakítására”, amely válaszokat adhatott volna a kor legsürgetőbb kérdéseire, elterjeszthette volna az új kezdet hangulatát és csökkenthette volna az emberek félelmét a globalizációtól és a digitalizációtól. A kudarc Angela Merkel politikai pályafutásának „mélypontja”, és ugyan nem feltétlenül jár kancellári vagy pártelnöki tisztségének elvesztésével, de „jelentős meggyengülését” jelenti – tette hozzá a Handelsblatt. Nemigen érthető, miként fordulhatott elő, hogy Merkel, aki jól tud kezelni olyan „autokratákat”, mint Trump, Putyin és Erdogan, „nem tudott (vagy nem akart)” kidolgozni egy kormányprogramot Horst Seehofer CSU-elnökkel, Christian Lindnerrel és Cem Özdemirrel, a Zöldek vezetőjével. Amilyen tiszteletre méltó a kancellár külpolitikai teljesítménye, annyira „sovány a belpolitikai mérlege” – írták.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1248
szavazógép
2017-11-22: Világfigyelő - :

Terrorgyanús szírek Németországban

Elfogtak Németországban tegnap hat szír férfit, akik a hatóságok szerint az Iszlám Állam terrorszervezet tagjai, és valószínűleg merényletekre készültek – jelentette a Die Welt lap.
2017-11-22: Világfigyelő - :

Tőkés László: tiltakozni kell

Az Isten iránti engedelmesség és lelkiismeretünk szava elől nem szabad kitérnünk, hanem hitünk megvallásával és következményeinek vállalásával kell „protestálnunk” a gonosz, az Isten hatalmát megrabló földi hatalmasságok ellen – jelentette ki Tőkés László fideszes európai parlamenti képviselő Brüsszelben tegnap.