Módosítanák a civil szervezetek működését

2017. november 25., szombat, Belföld

Saját javaslat révén akarja módosítani a kormány a civil szervezetek működését szabályozó törvényt az alapítványok és egyesületek tevékenységének átláthatóbbá tétele érdekében, anélkül, hogy korlátozná a működésüket – jelentette be tegnap Gabriel Petrea társadalmi vitáért és szociális párbeszédért felelős miniszter.

A tárcavezető közölte: az elmúlt időszakban egyeztettek a civil szervezetekkel, s a lefolytatott tárgyalások alapján mintegy két hét múlva hozzák nyilvánosságra a kormány tervezetét. Petrea azt követően nyilatkozott, hogy a hét elején a szenátus érdemi vita nélkül elfogadta három szociáldemokrata törvényhozó hasonló törvénykezdeményezését, amely arra kötelezné az alapítványokat és egyesületeket, hogy félévente tegyék közzé finanszírozásuk forrását.
Azt javasolták, hogy az egyesületek és alapítványok minden évben július 31-ig, illetve január 31-ig tegyék közzé a bevételeiket és kiadásaikat az előző félévre vonatkozóan, és tüntessék fel az adományozó személyek nevét, vagy nevezzék meg a bevételt eredményező tevékenységet. Amennyiben ezt elmulasztják, harminc napra felfüggeszthetik tevékenységüket, ha pedig harminc napig sem pótolják a hiányosságot, automatikusan felszámolják őket.
A törvényjavaslat elfogadási határideje lejárt anélkül, hogy a felsőház megvitatta volna. Ilyen esetben úgy tekintik, hogy a szenátus hallgatólagosan elfogadta, s a végső döntést a képviselőháznak kell meghoznia. A három kormánypárti törvényhozó honatya indítványát negatívan véleményezte a kormány. A miniszter elmondta, hogy a kabinet szerint is szükség van a civil szervezetek tevékenységének átláthatóbbá tételére, de azt úgy kell kivitelezni, mint bármely más jogi személy esetében, a tevékenységük korlátozása nélkül. A miniszter nem árult el részleteket a kormány javaslatának tartalmáról.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 703
szavazógép
2017-11-25: Belföld - :

Továbbra is az államfő nevez ki

Nem módosítja az igazságügyi törvényekkel foglalkozó parlamenti különbizottság a bírák és ügyészek jogállását szabályozó törvény azon cikkelyét, amely a főügyészek kinevezéséről szól: a testület tegnapi döntése értelmében a legfőbb ügyészt, az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) főügyészét, illetve a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Ügyészség (DIICOT) vezetőjét a továbbiakban is az államfő nevezi ki az igazságügyi miniszter javaslatára. Olyan személyek tölthetik be ezeket a tisztségeket, akik legalább tíz éve bíróként vagy ügyészként dolgoznak, mandátumuk három évig tart, és legfeljebb két mandátumot vállalhatnak. Az államfőnek jogában áll elutasítani a kinevezésüket, amennyiben közli döntésének indoklását – áll még a szövegben.
2017-11-25: Közélet - Váry O. Péter:

Lezajlott a dizájnhét

Három újabb kiállítással folytatódott kedden a 3. sepsiszentgyörgyi dizájnhét, a budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) és a Kolozsvári Művészeti Egyetem diákjainak munkáit láthatták az érdeklődők az Erdélyi Művészeti Központban.