Fél órán keresztül vitatkoztak csütörtök délután a sepsiszentgyörgyi tanácsban a testület működési szabályzatának módosításáról. Nem formai, hanem elvi és anyagi kérdésről folyt a szó: arról, hogy joga van-e felvenni üléspénzt a sztrájkoló önkormányzati képviselőnek. A vélemények természetesen megoszlottak, a halasztás lehetősége is felmerült, végül azonban az RMDSZ-frakció győzött, és – a két SZDP-s tanácstag ellenkezése, két EMNP-s és két NLP-s tartózkodás mellett – megszavazták, hogy nem jár üléspénz annak, aki jelen van a tanács ülésein és bizottsági munkálatain, de nem él szavazati jogával.
A vonatkozó tervezetet Miklós Zoltán RMDSZ-frakcióvezető terjesztette elő azzal az indoklással, hogy a nyáron több ízben is döntésképtelen volt a testület a sztrájkoló tanácstagok miatt, akik azonban felvették illetményüket az el nem végzett munkáért is, ez pedig meglátása szerint nem méltányos. (A havonta két szakbizottsági és egy rendes ülésen való részvételért 800 lejt kapnak a megyeszékhely választott vezetői.) A szavazás megtagadása egy tiltakozási mód, és az üléspénz megvonása a véleménynyilvánítási jog korlátozása – vetette fel Rodica Pârvan, aki május elejétől július végéig sztrájkolt, azaz nem szavazott, mert elégedetlen volt, amiért a Pro Urbe díjat nem az általuk jelölt román személyiség kapta meg. Az SZDP képviselőjét a két EMNP-s tanácstag követte, akik az adóövezetek módosítására vonatkozó tervezetük halogatása miatt tartottak szavazási szünetet, és mikor abbahagyták – néhány hete –, a másik SZDP-s, Andrei Cochior kezdte el, mert zokon vette, hogy a magyar tanácstagok az egyik kijelentése után („többször jártam Magyarországon, sajnos”) mind kivonultak az ülésről. Cochior a tegnapi tanácsülésen már szavazott, a megelőző szakbizottsági munkálatok során azonban nem.
Tiltakozni mindenkinek joga van, de a sztrájkolók sehol nem kapnak fizetést – szállt be a vitába Sztakics Éva alpolgármester, amire Bálint József azzal vágott vissza, hogy a nyáron a kétharmados többséggel rendelkező RMDSZ-es tanácstagok hiányzása, nem pedig a sztrájkolók miatt bukott meg néhány tervezet. Olyan is volt, hogy egy-két fontosabb határozat megszavazására befutottak még néhányan – valószínűleg utasításra –, majd elfutottak, tehát a maga részéről javasolja, hogy azoktól is vonják meg az üléspénzt, akik feladataiknak csak egy részét végzik el. Ez nagyobb rendetlenség, mintha valaki jelen van, de nem szavaz, mert tiltakozik – vélekedett.
A tiltakozás alapvető demokratikus jog, de a sztrájk idején fizetést felvenni nem tisztességes – szólalt fel Antal Árpád polgármester, aki szerint meg kell adni a tiszteletet a választóknak azzal, hogy elvégezzük a ránk bízott munkát. Jó, de akkor azok se kapjanak üléspénzt, akik közben eltávoznak, megvetést mutatva kollégáik iránt – érvelt Rodica Pârvan, majd a szerinte sebtében benyújtott tervezet elhalasztását kérte. Ezzel Bálint József is egyetértett, de a vita tovább folytatódott, és sértődés is lett belőle, miután Miklós Zoltán kijelentette, hogy egyesek csak a pénzért jönnek. Végül a halasztást és a módosító javaslatokat is elvetették, és eredeti formájában fogadták el a tervezetet. Ezúttal minden jelen levő tanácstag szavazott, senki sem sztrájkolt.