A Dizájn Hét egyik kiemelkedő eseménye volt az a könyvbemutató, mely során Turnai Tímea, a magyarországi Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI) scenikai gyűjteménye vezetőjének Mesélő jelmezek című kötetét, valamint a Szcenika-sorozatban megjelent első négy kiadványát mutatták be az érdeklődőknek Sepsiszentgyörgyön a Lábas Házban. A szakemberrel Szebeni Zsuzsa, a Balassi Intézet sepsiszentgyörgyi központjának vezetője beszélgetett.
A beszélgetés elején Turnai Tímea tanári múltjáról mesélt, és arról, hogyan született meg a nyolcvanas évek közepén a gyűjtemény létrehozásának ötlete, mely színházépület-, díszlet- és látványmakettekből, jelmezekből, kellékekből, fejdíszekből, koronákból, és az ezekhez tartozó rajzokból áll. A jelmezgyűjtemény az 1750-es évektől napjainkig reprezentálja a női öltözködés titkait, és egyszerre kapnak hangsúlyt benne varázslatos ünnepi viseletek, kis fekete fellépők, valamint színésznők és dívák híres és kulisszatitkokkal teli jelmezei. Turnai Tímea elmondta, hogy már rég szerették volna bemutatni egy kiadványban kiállításaik legizgalmasabb, leglátványosabb, leginkább közkedvelt elemeit, a jelmezeket és kellékeket, azonban a bemutatók, kiállítások mellett sosem volt elegendő pénz és energia erre a munkára. Hiánypótló tehát, és az egyik legközkedveltebb kötete a színháztörténeti intézetnek a tavaly megjelent Mesélő jelmezek.
A beszélgetés során megtudhattuk, hogy a könyv előzményei közé tartozik az OSZMI által gondozott Szcenika-sorozat, mely híres látványtervezők rajzait, terveit, valamint a szcenikai gyűjtemények legjelentősebb hagyatékait dolgozza fel. A sorozat egyes darabjairól és az ezekben bemutatott neves magyar tervezők – Márk Tivadar, Vágó Nelly, Nagyajtay Teréz, Vogel Erik – életéről külön mesélt a meghívott, a könyvbemutató után pedig levetítették a Tordai Hajnal Jászai Mari-díjas, érdemes és kiváló művész, jelmeztervező, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjának munkásságáról szóló dokumentumfilm ajánlóját.