Mintegy ötszáz-ötszázötven személy, valamint a sepsiszentgyörgyi hegyivadász-zászlóalj mintegy száz katonája és a Kovászna Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség kézdivásárhelyi alegységének tisztjei és altisztjei voltak jelen december elsején Kézdivásárhelyen a Secuiana Rt. szomszédságában, A Szentlélek leszállása nevet viselő új görögkeleti templom előtti útszakaszon, illetve a bejárata előtti faragott fakeresztnél, ahol egyházi szertartással, koszorúzással és katonai tiszteletadással emlékeztek a 99 évvel ezelőtti eseményre.
A helybeli, berecki, kézdimartonosi, zabolai, papolci, zágoni, ozsdolai, vajnafalvi és sepsiszentgyörgyi románok mellett 450 résztvevő érkezett autóbuszokkal és személygépkocsikkal Jászvásárból, Botoşani-ból, Bukarestből, Déváról, Dorohoi-ból, Fogarasról, Slatináról, Craiováról, Piatra Neamţról, Csíkszeredából, Bákóból, Brassóból, Buzăuból, Ploieşti-ről és Galacról. A városháza munkatársai előző nap a Gábor Áron téren és az egyesülés menete útvonalán a Molnár Józsiás, Dózsa György, Petőfi Sándor és Nicolae Bălcescu utca villanyoszlopaira két-két kisebb méterű román trikolórt szereltek.
A fél egykor kezdődő és alig félórás egyházi szertartáson és katonai parádén idén nem jelent meg Andrei, Hargita és Kovászna megye ortodox püspöke, illetve Jean Adrian Andrei, Hargita megye prefektusa, akik Csíkszeredában vettek részt az ünnepségen, ellenben szép számban voltak parlamenti képviselők, polgármesterek, ortodox papok, magas rangú rendőr- és katonatisztek, román kulturális egyesületek elnökei, megyeitanács-tagok, minisztériumi alárendeltségű intézmények vezetői. Ennyi trikolórt eddig nem lehetett látni a templom előtti téren. A zászlókat – amelyeket a felső-háromszéki román közösségeknek adományoztak – a Mihai Tîrnoveanu orvos által elnökölt brassói kulturális egyesület hozta Kézdivásárhelyre, ha nem is a tervezett ezret, de öt-hatszázat biztosan. Az ünnepség előtt és alatt a szervezők kokárdákat tűztek a résztvevők kabátjára. Az egyházi szertartást követően Mihai Tudose kormányfő üzenetét Sebastian Cucu prefektus olvasta fel, majd felszólalt Monica Rusu, a Helyi Fejlesztési és Művelődési Egyesület elnöke és Valeriu Ostaş tanár, a moldovai köztársasági Căuşeni város Mihai Eminescu Központjának vezetője, végezetül a kovásznai Alex Baciu hazafias dalt adott elő. A koszorúzás után a megemlékezés katonai parádéval ért véget. A templom elől a zömében népviseletbe öltözött résztvevők, kezükben keresztekkel, szentképekkel és zászlókkal – a katonák és tűzoltók kivételével –, élükön papjaikkal a sportcsarnokhoz vonultak, majd onnan nagyszámú csendőri és rendőri kísérettel a Gábor Áron térre mentek – az egyesülés menetét tették meg –, ahol az ágyúöntő hős szobrával párhuzamosan letérdeltek a kockaköves úttestre és közösen imádkoztak. A főtéren ez idő alatt csak pár kíváncsiskodó tartózkodott. A Szabad Dákok Egyesület tagjai nagy méretű trikolórral vonultak fel. A főtérről egyházi és hazafias dalokat énekelve visszamentek a sportcsarnokba. Egyetlen magyarellenes szöveg, illetve jelmondat sem hangzott el, és az Új Jobboldal (Noua Dreaptă) szélsőséges párt tagjai sem érkeztek meg. Senki sem hiányolta őket. A felvonulók között helybeli románt alig lehetett látni. A Helyi Fejlesztési és Művelődési Egyesület által szervezett kulturális műsoron iskolások, majd közkedvelt népdalénekesek és zenészek, illetve a DJ Project együttes tagjai léptek fel. Románia nemzeti ünnepének szentelt rendezvény ötperces tűzijátékkal, a For You Klubban pedig az egyesülés báljával ért véget.
Emlékeztetjük olvasóinkat, két éve annak, hogy képzeletbeli, hatósági „bomba” robbant Kézdivásárhely főterén, és tette pokollá azóta is Beke István és Szőcs Zoltán életét, és a pernek még nincs vége.