Tíz kategóriában 15. alkalommal vehették át a Prima Primissima díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Művészetek Palotájában (Müpa) megtartott pénteki gálaesten. Magyar irodalom kategóriában Kányádi Sándor költő, író, műfordító kapta a díjat.
Építészet és építőművészet kategóriában Farkas Gábor építész, tudomány kategóriában Vicsek Tamás fizikus, akadémikus, sajtó kategóriában Baló György szerkesztő, műsorvezető, képzőművészet kategóriában Birkás Ákos festőművész, oktatás és köznevelés kategóriában Hámori Veronika nyugalmazott iskolaigazgató, sport kategóriában Fábiánné Rozsnyói Katalin kajak-kenu mesteredző; népművészet és közművelődés kategóriában Bálint György kertészmérnök, zeneművészet kategóriában Eötvös Péter zeneszerző, karmester, színház- és filmművészet kategóriában Enyedi Ildikó filmrendező, forgatókönyvíró kapta az egyenként 15 millió forinttal járó díjat. Az ugyanekkora összeggel járó közönségdíjat a Hazajáró honismereti magazinműsornak ítélték a szavazók.
Kányádi Sándor Kossuth-díjas költő, író, műfordító első verseskötete 1955-ben jelent meg Virágzik a cseresznyefa címmel. Az anyanyelv megtartóereje, az erdélyi kisebbségi sors mint alaptémák határozzák meg költészetét. Verseiben a magyarság sorskérdéseire keresi a választ (Fától fáig, Halottak napja Bécsben, Krónikás ének, Visszafojtott szavak a Házsongárdban). A népköltészetben gyökerező hang és a közösséghez fűződő hűség teszi egyedivé és különlegessé stílusát és a műfajok változatosságát. Lírai műveinek megteremtésén túl a prózában és a gyerekversek terén is remekműveket alkotott. Életművének fontos részét képezik az esszék és műfordítások, írt drámát és forgatókönyvet is, verseit számos nyelvre lefordították. A Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja – áll a szervezők által közrebocsátott portréban.
A Hazajáró turisztikai-honismereti magazinműsor mottója: „Elindulni és hazatérni”. A stáb hétről hétre bakancsot húz és nekiindul, hogy keresztül-kasul bebarangolja a Kárpát-medence varázslatos tájait és megismerje hazánk természeti és kulturális értékeit, történelmi emlékeit és az ott élő emberek mindennapjait. Erdélyben, Felvidéken, Kárpátalján, Délvidéken, Muravidéken, Őrvidéken és belső-Magyarországon hol gyalog, hol szekérrel, kerékpárral vagy kenuval halad vándorútja során. A Kárpátok fenséges gerinceitől várromokon, apró fatemplomokon és véráztatta harcmezőkön át patinás városokig megannyi magyar emlék kíséri a Hazajáró soha véget nem érő útját. A sorozatnak eddig 150 része készült el, és még 130 folytatás várható.
Kozma Imre atya, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnöke, a díj kuratóriumának tagja köszöntőjében kiemelte, hogy a művészetnek, a tudománynak és a sportnak nem sztárjai, hanem munkásai vannak, akik egyedül a kihívásra és az alkotásra figyelnek. A fékezhetetlen munka örömét, az elhivatottság kockázatát jelenítik meg, mert aki valóban nagy, az teszi a dolgát, és mindenkit növekedésre serkent. Elmondta, hogy ebben az esztendőben mintegy 750 jelölés érkezett a tíz kategóriában. A primissimákat titkos szavazással választották ki a kuratórium tagjai és a Vállalkozók Országos Szövetsége kiterjesztett elnöksége. Emlékeztetett arra, hogy a primissimák és a közönségdíjas 15–15 millió forintos pénzdíja mellett a primák 5–5 millió forintban részesülnek.
A díjátadón részt vett Áder János köztársasági elnök és felesége, Herczegh Anita, Lévai Anikó, Orbán Viktor miniszterelnök felesége és Pintér Sándor belügyminiszter. Csányi Sándor, a kuratórium elnöke külföldi elfoglaltsága miatt nem tudott jelen lenni a gálán. (MTI)