Kányádi Sándor Prima Primissima díjas

2017. december 5., kedd, Magazin

Tíz kategóriában 15. alkalommal vehették át a Prima Primissima díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Művészetek Palotájában (Müpa) megtartott pénteki gálaesten. Magyar irodalom kategóriában Kányádi Sándor költő, író, műfordító kapta a díjat.


Építészet és építőművészet kategóriában Farkas Gábor építész, tudomány kategóriá­ban Vicsek Tamás fizikus, akadémikus, sajtó kategóriában Baló György szerkesztő, műsorvezető, képzőművészet kategóriában Birkás Ákos festőművész,  oktatás és köznevelés kategóriában Hámori Veronika nyugalmazott iskolaigazgató,  sport kategóriában Fábiánné Rozsnyói Katalin kajak-kenu mesteredző; népművészet és közművelődés kategóriában Bálint György kertészmérnök, zeneművészet kategóriában Eötvös Péter zeneszerző, karmester, színház- és filmművészet kategóriában Enyedi Ildikó filmrendező, forgatókönyvíró kapta az egyenként 15 millió forinttal járó díjat. Az ugyanekkora összeggel járó közönségdíjat a Hazajáró  honismereti magazinműsornak ítélték a szavazók.
Kányádi Sándor Kossuth-díjas költő, író, műfordító első verseskötete 1955-ben jelent meg Virágzik a cseresznyefa címmel. Az anyanyelv megtartó­ereje, az erdélyi kisebbségi sors mint alaptémák határozzák meg költészetét. Verseiben a magyarság sorskérdéseire keresi a választ (Fától fáig, Halottak napja Bécsben, Krónikás ének, Visszafojtott szavak a Házsongárdban). A népköltészetben gyökerező hang és a közösséghez fűződő hűség teszi egyedivé és különlegessé stílusát és a műfajok változatosságát. Lírai műveinek megteremtésén túl a prózában és a gyerekversek terén is remekműveket alkotott. Életművének fontos részét képezik az esszék és műfordítások, írt drámát és forgatókönyvet is, verseit számos nyelvre lefordították. A Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja – áll a szervezők által közrebocsátott portréban.
A Hazajáró turisztikai-honismereti magazinműsor mottója: „Elindulni és hazatérni”. A stáb hétről hétre bakancsot húz és nekiindul, hogy keresztül-kasul bebarangolja a Kárpát-medence varázslatos tájait és megismerje hazánk természeti és kulturális értékeit, történelmi emlékeit és az ott élő emberek mindennapjait. Erdélyben, Felvidéken, Kárpátalján, Délvidéken, Muravidéken, Őrvidéken és belső-Magyarországon hol gyalog, hol szekérrel, kerékpárral vagy kenuval halad vándorútja során. A Kárpátok fenséges gerinceitől várromokon, apró fatemplomokon és véráztatta harcmezőkön át patinás városokig megannyi magyar emlék kíséri a Hazajáró soha véget nem érő útját. A sorozatnak eddig 150 része készült el, és még 130 folytatás várható.
Kozma Imre atya, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnöke, a díj kuratóriumának tagja köszöntőjében kiemelte, hogy a művészetnek, a tudománynak és a sportnak nem sztárjai, hanem munkásai vannak, akik egyedül a kihívásra és az alkotásra figyelnek. A fékezhetetlen munka örömét, az elhivatottság kockázatát jelenítik meg, mert aki valóban nagy, az teszi a dolgát, és mindenkit növekedésre serkent. Elmondta, hogy ebben az esztendőben mintegy 750 jelölés érkezett a tíz  kategóriában. A primissimákat titkos szavazással választották ki a kuratórium tagjai és a Vállalkozók Országos Szövetsége kiterjesztett elnöksége. Emlékeztetett arra, hogy a primissimák és a közönségdíjas 15–15 millió forintos pénzdíja mellett a primák 5–5 millió forintban részesülnek.
A díjátadón részt vett Áder János köztársasági elnök és felesége, Herczegh Anita, Lévai Anikó, Orbán Viktor miniszterelnök felesége és Pintér Sándor belügyminiszter. Csányi Sándor, a kuratórium elnöke külföldi elfoglaltsága miatt nem tudott jelen lenni a gálán. (MTI)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 534
szavazógép
2017-12-05: Sport - :

KSE–Brassói Colțea 1920 2–7 /2–4/ (Teremlabdarúgás, II. liga)

Kézdivásárhely, városi sportcsarnok. Mintegy 400 néző. Vezette: Daniel Decă (Brăila) és Florin Aurelian Macovei (Galac). KSE: Gondos–Gáll, Albu, Rancz, Gajdó T. (cserék: Farkas, Boricean, Ștefănescu, Păun, Mojzi, Erős, Szakács). Edző: Gazda József. Colțea: Bunduc–Isac, Burciu, Călugăreanu, Țicalo (cserék: Răzvan, Andrei, Nicodin, Șerban, Sebastian, Marinescu, Gavrilă). Edző: Radu Burciu. Gólszerzők: Ștefănescu (5.), Răzvan (14. – öngól), illetve Țicalo (7.), Răzvan (15.), Burciu (16.), Isac (17., 23., 30., 39.).
2017-12-05: Magazin - :

Restaurálják az 1848-as nemzetőrzászlót

A Székely Nemzeti Múzeum zászlógyűjteményének két darabját restaurálják Nagyszebenben – közölte az intézmény. Sepsiszentgyörgy város 1848-as nemzetőrségi zászlaját a Bethlen Gábor Alap támogatásával, a brassói 2. gyalogezred 3. pótszázadának lobogóját a múzeum saját költségvetéséből javíttatják. Utóbbit a város „közönsége” adományozta a századnak 1914-ben.