Fennállásának tízéves évfordulóját ünnepli a sepsiszentgyörgyi Turulmadár Ifjúsági Iroda, melyet három ifjúsági szervezet – az Erdélyi Magyar Ifjak háromszéki csapata, a Sepsiszentgyörgyi Dávid Ferenc Ifjúsági Egylet és a 115-ös Bölöni Farkas Sándor Cserkészcsapat – alapított. Az évek során tevékenységeik közt igen fontos szerep jutott az oktatásnak, nevelésnek, a szervezet ugyanis küldetésének tekinti a gyermekek és fiatalok személyiségének kibontakoztatását, fejlesztését a közösség javára.
A kezdeti programokat – irodalmi kör, hagyományőrző napok – követően találkozók és táborok folyamán kialakult egy olyan csapat, mely hajlandó volt az irodában dolgozni, általuk kezdett kirajzolódni a gyermekeket célzó egyik legfontosabb foglalkozás, a Berde Mózsa Kör, majd az Önkéntes Kupa, illetve az eddig öt kiadást megért Nagy Műveltségi Vetélkedő, melyre most is igény van – idézte fel indulásuk kapcsán Furus Levente, az iroda elnöke. Kifejtette, programjaik lebonyolítását 25–35 fős, folyamatosan bővülő csapat biztosítja, zömük 24 éven felüli fiatal, akik bizonyos ágazatokban szakmai tapasztalattal is rendelkeznek. A szakmaiságot egyébként az iroda erősségei közt említi Furus Levente, mint mondta, egy-egy rendezvényük alapkoncepciója akár másfél évig is forrt, alakult, míg elindították. Ide sorolta az összetartást is, az irodához csatlakozó „alapmagot” ez viszi előre – fogalmazott –, s hasonlóan fontos, hogy a tevékenységeikből részt vállalókat érdekli, milyen településen élnek, milyen jövőt képzelnek maguknak, gyermekeiknek.
Meglévő programjaikat a jövőben fejleszteni kívánják, köztük a legfontosabbat, a Berde Mózsa Kört is. Jelenleg öt településen, Nagyajta és Középajta mellett Sepsiszentgyörgyön, Kökösben és Cófalván foglalkoznak hátrányos helyzetű gyermekekkel, esetenként az egyházközségekkel együttműködve. Október elején immár hatodik alkalommal indult el az I–IV. osztályos, szerény anyagi körülmények között élő, nagycsaládból származó vagy egyéb társadalmi gondokkal küzdő gyermekek fejlődését, oktatását célzó foglalkozás-sorozat. Hagyományőrző játékok mellett tanulást segítő, kézműves- és egyéb tevékenységeket, kirándulásokat, táborokat szerveznek számukra a kör működtetői, arra törekedve, hogy a gyermekek készségeit családias környezetben fejlesszék, a hasznos elfoglaltság mellett pedig pozitív élményekkel gazdagítsák őket.
További cél az önkéntes platform újragondolása, illetve a DOFE (The Duke of Edinburgh’s Award) elnevezésű program kiterjesztése megyei szintre. Lényege, hogy a fiatalok előrehaladását segítsék mentorok támogatásával, s ily módon az általuk választott ágazatban fejlődést érjenek el. Pillanatnyilag 15 mentor, illetve 15 fiatal csatlakozott a programhoz, s mintegy 40 partnerük – oktatók, cégek, egyesületek – is van. Év végére elkészül a DOFE-program magyar nyelvű kézikönyve, a munkára a Turulmadár Ifjúsági Iroda kapott megbízást – összegzett Furus Levente. Az évek során egyébként az iroda programjain közel 9500-an vettek részt, önkénteseik pedig összesen 14 253 órát tevékenykedtek.