A Kovászna Megyei Művelődési Központ által meghirdetett Népi Mesterségek Vetélkedője című versenyre az árkosi Gelei József Általános Iskola is benevezett. Az Árkostoló nevet magára öltő hatfős diákcsapat a mézespogácsa-készítő népi mesterség bemutatásával jelentkezett a vetélkedőre.
A szervezők által előkészített négy versenyszám során betekintést nyújtottak a mézes sütemény múltjába, a különböző ünnepekhez köthető díszítés fantáziadús lehetőségeibe. Utolsó feladatként december 8-án az iskolában pogácsadíszítő versenyre került sor, amely családi légkörbe kovácsolta össze a diákokat, tanárokat és a szülőket.
Péntek délben az iskola élete újból felpezsdült. Az összegyűltek előtt az Árkostoló csapata először bemutatta a mézeskalács történelmi előzményeit, előállítását és a leggyakrabban használt pogácsa-formákat, díszítési jegyeket. A 34 diákból alkotott 8 csoport izgatottan várta a pogácsadíszítő versenyt, amely két részből tevődött össze. Előbb – Gedő Szende mézeskalács-készítő népi mester táblarajzai alapján – egy „bemelegítő” díszítést kellett a diákoknak készíteniük: a szív alakú pogácsát kellett körberajzolniuk, a közepét pedig kipöttyözniük. A versenyszám első fordulójában szintén egy szív alakú pogácsát kellett kidíszíteniük úgy, hogy a sütemény közepén egy virág is legyen. A második feladatban télapót kellett festeni. Mindkét feladat igen sok mosolyt csalt az arcokra. A hangulat mindvégig vidám volt, a versenyszellem pedig nem hiányzott. Végül mindenki pogácsadíszítő alapismeretekkel, részvételi vagy elismerő oklevéllel és jó hangulattal hagyhatta el az iskolát.
Lőrincz Dénes