Nem emeli az ingatlanadókat a sepsiszentgyörgyi önkormányzat: jövő évben csak a parkolás drágul, más jelentős módosítás nincs a helyi adók és illetékek rendszerében. Ennek ellenére nem ment simán a tanács pénteki rendkívüli ülésén napirendre tűzött határozat elfogadása: Bálint József több kifogást is megfogalmazott, főként a vállalkozókra kivetett adót sokallta, de az sem tetszett neki, hogy Antal Árpád polgármester csütörtöki sajtótájékoztatóján már kész tényként tálalta a pénteken előterjesztett tervezet elfogadását.
Háromszék közigazgatási központjában jelenleg 0,08 százalékos ingatlanadót fizetnek a magánszemélyek lakásaik után, a nem lakáscélú ingatlanjaikra pedig 0,8 százalékot. Jogi személyek (cégek, intézmények) esetében 1,82 százalék a szorzó, ennek egy részét azonban a helyi vállalkozások a de minimis programmal visszaigényelhetik – közölte Sztakics Éva alpolgármester. Antal Árpád hozzátette: természetes személyek esetében a törvény által megengedett minimális ingatlanadót számol fel Sepsiszentgyörgy, noha ezzel jelentős bevételtől esik el (ha a felső határt szabná meg, a jelenlegi 2,7 millió lej helyett 10 milliónál több folyna be), ráadásul a kormány adóreformja is az önkormányzatoktól von el forrásokat. Másutt eleve magasabbak az adók, és most tovább emelik őket, ami pedig a vállalkozókat illeti, azok mindenütt a felső határhoz közelítő adót fizetnek, és kizárólag Sepsiszentgyörgyön adott a lehetőség arra, hogy a helybeliek vissza is kapjanak valamit.
A polgármester ezzel Bálint József azon felvetésére válaszolt, amely szerint ez a rendszer azt sugallja, hogy itt csak aludni érdemes, vállalkozni nem. És mivel az EMNP-s tanácstag a parkolódíjak és bérletek drágításával sem értett egyet, Antal Árpád elmondta: már volt óránként három lej a parkolójegy, de lehozták, mert üresek voltak a helyek; most azonban teli vannak, nehéz megállni a központban.
Az éves bérletek ára is magasabbról indult, most sokkal alacsonyabb, ha lebontjuk, naponta félórai parkolójegyet jelent. A sokasodó gépkocsik mindenütt gondot okoznak, vannak erdélyi városok, ahol 12 lejt kell fizetni egyórányi parkolásért, és olyanok is, ahol legtöbb két órára szabad megállni. A sokkal kisebb Csíkszeredában közel 2000 fizetéses parkolóhely van, Sepsiszentgyörgyön még 500 sincs, a belvároson kívül mindenütt ingyenesen állhatnak az autók – magyarázta Antal Árpád. Érvei nem ingatták meg az ellenzéket, sőt, a két néppártin kívül az egyik liberális tanácstag is nemmel szavazott, az egyik szociáldemokrata pedig tartózkodott, de ez kevésnek bizonyult, a tervezetet a többség elfogadta. Egy következő határozatban az adózási övezetek módosítására vonatkozó, az EMNP által kezdeményezett határozatot is elfogadták, ezt már teljes egyetértésben. Célként – vagy inkább óhajként – minden oldalról azt fogalmazták meg, hogy az egész város legyen „A” besorolású, azaz rendezett, felújított, azonos kényelmet és biztonságot nyújtó hely a legtávolabbi utca végén is.