Carlo Goldoni Chioggiai csetepaté című vígjátékával búcsúzik az óévtől és ünnepli az új évet a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulata. Az előadást, amelyet december 31-én 18 órai kezdettel a nagyteremben tekinthetnek meg az érdeklődők, Sardar Tagirovsky rendezte, aki az utóbbi évek során több produkciót is jegyzett már Sepsiszentgyörgyön.
Egy halászfalu konfliktusáradatába, családi, jogi és szerelmi viszályaiba kaphat betekintést a néző a 18. században született vígjáték által, amely a színház ajánlója szerint szereplőinek elrajzoltsága folytán nagyon erősen kapcsolódik korunk „rajzfilmvilágához”, miközben jól kidolgozott viszonyrendszerében a pszichológiai részletek finomságait is érzékelteti.
Az emberek kezdetben ártatlan súrlódásai egy kibogozhatatlan, egész Chioggiát behálózó perlekedéshez vezetnek, miközben az emberi sorsokról döntő súlyos kérdések természetes könnyedséggel simulnak bele a közösség mindennapjaiba. Goldoni mesterműve őszintén és sajátos humorral beszél a mediterrán vérmérsékletű, szenvedélyes emberekről és a valahová való tartozás vágyáról.
Az előadást a rendező gondolataival ajánlja a közönség figyelmébe a színház: Képzeljünk el egy helyet, amelyet körülvesz a tenger. A horizont perspektívája adott. A tengeren felmenő és a lenyugvó nap képe játszadozik képzeletünkkel. Ez mind szép és idillikus, de nem azoknak, akik Chioggiában élnek. A szerző, Carlo Goldoni a 18. században járt ebben a furcsa és kicsi városban. Azóta sok minden változhatott, de van, ami ugyanaz maradt: a hely egyszerre sugall mediterrán szabadságot és komor szürkeséget. Olyan, mint egy gyár a szabad ég alatt, ahol a halászok folyamatosan kereskednek, az asszonyok pedig verik a csipkét.
Egy férfiközpontú társadalom képe bontakozik ki a darabban, ahol a nők elnyomottak. Nőket és férfiakat látunk, akik szenvedélyért sóvárognak, és harcolnak a gondolattal, hogy megérdemlik-e a vágyott szerelmet. Goldoni ítélkezésektől mentesen vezet minket végig egy varázslatos mesén, ahol nincs finomkodás és udvariaskodás. Érzékeljük a nemek közötti feszültségeket, magunkra ismerünk, és elkezdjük megérteni, hogy semmivel sem vagyunk okosabbak náluk. Ebben a csetepatéban egyikünk sem szent, mindenkit mozgatnak a vágyak és az ahhoz kapcsolódó félelmek. Melyikünk ne félne attól, hogy nem fog tartozni senkihez?
A szilveszteri előadást követően január 3-án 19 órától kerül sor az új produkció hivatalos bemutatójára, utána pedig január 6-án 19 órától és január 17-én 18 órától tűzte műsorára a színház az előadást. Jegyek kaphatók a kulturális szervezőirodában és a biletmaster.ro honlapon.