Nem emberek, hanem a felelős állami hatóságok vezetőinek mandátuma fog lógni a székely zászló mellett – így próbálta „árnyalni” múlt szerdai kijelentését Mihai Tudose miniszterelnök. „Elfogadhatatlan és megbocsáthatatlan” nyilatkozata miatt Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke ma délutánra összehívta a testület rendkívüli ülését, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint Tudose kiírta magát a kulturált európai politikusok sorából. Eközben a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom budapesti, székely zászlós akciója a román külügyminisztérium tiltakozását váltotta ki.
A miniszterelnökségi jövőjét eldöntő, a Szociáldemokrata Párt végrehajtó bizottságának tegnapi ülésére érkező Mihai Tudose nem akarta kommentálni egy újabb kormányválság kirobbanásának lehetőségét, csak a magyar–román diplomáciai feszültséget okozó, szerinte „félreértett” nyilatkozatát pontosította. Leszögezte: románként határozottan fenntartja álláspontját, hogy semmilyen szinten, még békés egyeztetéseken sem képezheti alku tárgyát Románia területi integritása, nem lehet szó Románia valamely részének autonómiájáról. „Amikor a zászlón való lengést említettem, az állami hatóságokra utaltam, amelyeknek alkalmazniuk kell a törvényt. Az ő mandátumuk fog a zászló mellett lobogni, ha nem szereznek érvényt a törvénynek. Erről beszéltem, nem valakinek a felakasztásáról” – mondta.
Mihai Tudose szerda este a magyar autonómiatörekvésekkel kapcsolatban egyebek mellett azt nyilatkozta a Realitatea hírtelevíziónak: „Ugyanaz lesz a válaszom, mint amikor, nem tudom milyen nap alkalmából, zászlót próbáltak kitűzni. Ekkor világossá tettem, hogy ha az a zászló lobogni fog a szélben, ott fognak lengeni mellette a helyi felelősök is”. Szijjártó Péter szerint teljességgel elfogadhatatlan a 21. századi Európában, hogy egy komplett nemzeti közösséget és annak vezetőit akasztással, halállal fenyegetnek meg. A magyar kormánynak kötelessége világossá tenni, hogy egy ilyen kijelentés teljes egészében tarthatatlan, és kiírja Románia miniszterelnökét a kulturált európai politikusok sorából – fogalmazott a külgazdasági és külügyminiszter az M1 csatornán tegnap. Később, a Kossuth rádió 180 perc című műsorában Szijjártó Péter azt mondta, Európában zajlanak viták az autonómiáról, és léteznek különböző autonómiaformák. A 21. században nem lehet megkérdőjelezni annak a legitimitását, hogy az autonómiáról lehet-e vitázni. A vitát meg kell vívni, de közben halállal fenyegetni, elfogadhatatlan.
A román külügyminisztérium provokációnak nevezte és közleményben ítélte el tegnap a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) múlt hétvégi akcióját, amelynek során a szervezet aktivistái székely zászlóval takarták le a feliratot és a címert Románia budapesti nagykövetségének bejáratánál. A közlemény szerint egy revizionista programot hirdető szervezet nemzeti jelképeket meggyalázó cselekedetéről van szó, amely ellentmond a diplomáciai kapcsolatokat szabályozó bécsi egyezménynek, és teljességgel elfogadhatatlan. Bukarest felkérte a magyar hatóságokat, hogy biztosítsák a román külképviselet épületeinek és személyzetének sérthetetlenségét, erről pedig párbeszédet akar folytatni Magyarország bukaresti nagykövetével. Teodor Meleşcanu külügyminiszter a magyar hatóságokhoz intézett felhívást magyarázva az Antena 3 hírtelevíziónak elmondta: a budapesti román nagykövetség előtt a címer a kerítésen kívül van, közterületen, semmi sem akadályozza elérését. „Románia nagykövetségét nem őrzik, éppen ezért kértünk intézkedést. Nincs miért megijedni, senki sem hatolt be az udvarra, de meggyalázták Románia egy nemzeti jelképét, amely a nagykövetséget jelző táblán található” – mondta. A román–magyar diplomáciai kapcsolatok jövője kapcsán a tárcavezető megjegyezte, Románia továbbra is azt szeretné, hogy a két ország közötti párbeszéd „felfelé ívelő pályán maradjon”.