Ívóvíz- és csatornahálózatKivitelezők miatt késnek a beruházások

2018. január 17., szerda, Közélet

A háromszéki városok ivóvíz- és csatornahálózatának korszerűsítését célzó, uniós forrásokból finanszírozott beruházások elmaradt munkálatait szeretné ebben az évben lezárni a Közüzemek Rt. A regionális vízszolgáltató több esetben a kivitelező cégek miatt nem tudta a kijelölt határidőket teljesíteni, máshol pedig anyagiak miatt kérdéses, mikor sikerül kiépíteni és üzembe helyezni a hálózatokat.

  • Idén befejeznék Szotyor csatornarendszerének kiépítését. Albert Levente felvétele
    Idén befejeznék Szotyor csatornarendszerének kiépítését. Albert Levente felvétele
  • Csatornázás a kézdivásárhelyi Vágóhíd utcában. Iochom István archív felvétele
    Csatornázás a kézdivásárhelyi Vágóhíd utcában. Iochom István archív felvétele


Viszonylag jó ütemben haladt az előző években a megye városait kiszolgáló ivóvíz- és csatornahálózat fejlesztése, valamint a kezelő- és tisztítóállomások, kutak korszerűsítését és bővítését célzó munkálatok. Kozsokár Attila igazgatóhelyettes lapunk érdeklődésére felidézte, a környezetvédelmi ágazati programban elnyert támogatásból két szerződést nem sikerült befejezni a megszabott határidőig, ám lehetőséget kaptak a szakaszolásra, s azt remélik, év végéig lezárulhatnak ezek a fejlesztések is. Kovásznán például egy jelentős összegű szerződés révén a vízháznál végeztek munkálatokat, kutakat korszerűsítettek, nyomóvezetéket cseréltek és víztározót is létesítettek, a kommandói befogótól a kovásznai vízházig pedig 16 km-en felújították a nyomóvezetéket is. Kozsokár szerint a kovásznai volt az egyedüli vízház, ahol jelentősebb fejlesztést eszközöltek, a kivitelezést azonban olyan társulás nyerte el, amelynél sok gond adódott, a cégek több mint fele csődbe ment. Az elmaradt tennivalókhoz 500 ezer lej áll rendelkezésre, kisebb munkálatok mellett az ülepítő lefedését kell megoldani december végéig.
Nagyobb a gond Bodzafordulón, ahol csupán 73 százalékban valósult meg a beruházás, a vízszolgáltató képviselője szerint a kivitelező fizetésképtelenségi  eljárás alatt áll, így nem tudni, milyen eséllyel fejezik be a víz- és csatornahálózat korszerűsítését, bővítését. Erre egyébként 7,5 millió lej a keret, a cél pedig az, hogy az új hálózatot minél korábban beüzemeljék, egyre több háztartást rácsatlakoztassanak, az elavultat pedig kivonják használatból. Kozsokár Attila azt reméli, márciustól ismét elkezdenek dolgozni, a munkálatot év végéig kell befejezni. Addig is a polgármesteri hivatallal próbálnak nyomást gyakorolni a cégre, ám ilyen esetekben nem kizárt a csőd sem – fűzte hozzá.
Folytatják a vidéki településeken elindított beruházásokat, így Felső-Háromszéken is. A Kézdivásárhelyhez tartozó falvakban, Nyujtódon, Sárfalván és Szászfaluban mintegy 9  millió eurót fordítottak a víz- és csatornahálózatra, ami 41 km vezeték lefektetését, közel hétszáz rácsatlakozó háztartást és megannyi szivattyúállomás telepítését is jelenti – összegzett az aligazgató. A munkálatot egy helyi vállalkozó végzi, ám rövid volt a határidő, van még tennivaló, s akadályozta a munka ütemét, hogy országút közelében, frissen aszfaltozott szakasz mentén kellett vezetéket fektetni. Sárfalván és Szászfaluban idén elvégzik az elmaradt teendőket, így mindkét település csatlakoztatható lesz a céhes város víz- és csatornahálózatához. Nyújtó­don még sok a gond – fogalmazott Kozsokár Attila, megoldandónak említve a finanszírozást, így az önkormányzat hozzájárulásával,  illetve önrészből próbálják lezárni a kivitelezést.
Sepsiszentgyörgy vonzáskörzetében Szotyor csatornarendszerének kiépítését kell ebben az évben befejezni. Itt olyan cég nyerte meg a kivitelezést, amely nem volt hajlandó megfelelő minőségben és ütemben dolgozni, ezért szerződést bontott és perben áll vele a Közüzemek Rt. Néhány hete egy helyi vállalkozónak ítélték oda az év végéig teljesíthető hálózatépítést.
A 2018-as beruházásoknál eszközvásárlást is tervez a vízszolgáltató, egyebek mellett Ko­vászna számára vásárolnak szippantóautót, a meglévő többfunkciós gép mellé pedig egy újabbat, amely szippantáshoz és  vezetékek mosásához is használható. Tervezik klórozógép, valamint laboratóriumi felszerelések beszerzését, és előkészülnek a következő, jelentősebb pályázatra is, amelyből az aligazgató szerint főként a háromszéki falvak víz- és csatornahálózatának fejlesztése valósulhat meg.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2018-01-17: Máról holnapra - Demeter J. Ildikó:

A következő válságig, előre!

Tavaszi idényre kormányfőt keresünk – olvashattuk tegnap a világhálón. Az ironikus hirdetést nyilván nem a Szociáldemokrata Párt tette közzé – hiszen országos vezetőtestülete még be sem fejezte a Mihai Tudose menesztésével megürült tisztség betöltésére összehívott, szintén több óráig elhúzódó ülését, amikor Klaus Iohannis államfő már közölte, hogy Mihai Fifort jelölte ideiglenes kormányfőnek, és (a politikai instabilitás elkerülése végett) minél előbb tárgyalni akar a pártokkal az új kormány megalakításáról –, de pontosan jelzi a legnagyobb román politikai erő hitelét. Ahogy a történelmi mélypontra süllyedt valutaárfolyam is.
2018-01-17: Közélet - Nagy D. István:

Elakadtak az építési engedélyeknél (Játszóterek bekerítése)

Noha már jó ideje nekiláttak Sepsiszentgyörgyön, de a telekhatárviták, illetve a törvény előírásai­nak hiányosságai miatt igen lassan halad a játszóterek, valamint a civil segítséggel elkészült két mozgáspark bekerítése. A várhatóan nem kis anyagi áldozattal járó beruházás a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőség 2016-os ellenőrzése és bírságolása nyomán vált időszerűvé.