Irodalmunk rózsája volt

2018. január 25., csütörtök, Közélet

A baróti Erdővidék Múzeumában a magyar kultúra napja alkalmából Ignácz Rózsa arcai címet viselő kiállítás nyílt kedd délután. A Kászoni Gáspár Terem falán elhelyezett molinókon Ignácz Rózsa szerteágazó művészeti tevékenységének állomásai ismerhetők meg, Szebeni Zsuzsa színháztörténész, a Balassi Intézet – Magyar Kulturális Központ sepsiszentgyörgyi fiókjának vezetője pedig kivételes életpályájáról szólt.

  • Szebeni Zsuzsa Ignácz Rózsa életét ismerteti. A szerző felvétele
    Szebeni Zsuzsa Ignácz Rózsa életét ismerteti. A szerző felvétele


A tájainkról induló alkotó életét és munkásságát bemutató kiállítás meglehetősen részletes és jól dokumentált. Ennek nem kellene meglepőnek lennie, de némileg mégis az – mondotta Szebeni Zsuzsa –: szakmai berkekben sokáig úgy tartották, az áldatlan idők során rengeteg olyan érték elveszett, ami miatt csak hézagosan lehetne Ignácz Rózsa arcait megformálni. Aztán mégis nekifogtak a kiállítás anyaga összegyűjtésének, s kiderült, különböző múzeumok, archívumok, egyetemek, levéltárak és gyűjtemények számos olyan emléket őriznek, amelyek nemcsak felhasználhatók, de mondhatni teljessé teszik portréjának megragadását. Fényképeken követhető családjának történelme, felvételeken maradt meg a Nemzeti Színház fiatal, szép és tehetséges művésznője alakításainak néhány kivételes pillanata, újságok őrzik az azokról szóló kritikákat, fellelhetők a Franciaországból küldött újságcikkei és bőven illusztrált irodalmi tevékenysége.
Szebeni Zsuzsa kiemelte az Ignácz Rózsa által használt igényes nyelvezetet és elkötelezettségét a szórványmagyarság iránt. Ez nemcsak regényeiben – Anyanyelve magyar, Született Moldovában – érhető tetten, de életén, vállalásaiban is; Franciaországból is azért tért haza, mert egy színes kiadvány borítóján számára ismerős vonásokat hordozó csángó leányka képét fedezte fel, képaláírásaként pedig az szerepel, hogy román lánykát örökítettek meg. Szebeni Zsuzsa  hangsúlyozta, mennyire bátor, emberséges és igazság iránt elkötelezett volt Ignácz Rózsa. Amikor más a fenyegetettség árnyától megijedve elbújt, ő, a református papleány sárga csillagot tett kabátjára, s úgy járta Budapest utcáit – ez a csillag ma is megvan, fia, Makkai Ádám őrzi –, a világháború után alig egy évtizeddel később az államhatalomnak mondott ellent, vállalta, hogy mellőzött lesz, de akkor sem volt hajlandó 1956-ról azt mondani, hogy ellenforradalom zajlott október-november ama dicsőséges tizenkét napjában.
A kiállítás február végéig tekinthető meg.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2018-01-25: Közélet - Farcádi Botond:

Költészetről, emberségről (Farkas Árpád legszebb versei)

Székelyföldről, otthonról, fiatalságról, irodalomról, a második Forrás-nemzedékről, kis erdélyi és európai magyar kalandokról, régi és mai székely közösségekről, szabadságvágyról és érette való lázongásokról szólt Farkas Árpád költő kedd este a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár zsúfolásig megtelt Gábor Áron Termében tartott találkozón, amelyen bemutatták a pozsonyi AB-ART Kiadó gondozásában megjelent kötetét.
2018-01-25: Közélet - Váry O. Péter:

„Tíz mai költőért nem adnám”

Ritkán kap akkora tapsot előadó, mint amilyet dr. Reisinger János a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban Ki nekünk Arany János? címmel kedd délután tartott monológjával kiérdemelt. A magyarországi irodalomtörténész, egyetemi tanár bemutatója ugyanis több volt egyszerű prezentációnál: nemcsak magával ragadó előadásmódja, a rengeteg új vagy csak az irodalmárok számára ismert információ kis mennyiségekben, de jó érzékkel történő adagolása, hanem színészi képességei, a közönségre észrevétlen átragadó rajongása Arany János életműve iránt tette felejthetetlen él­ménnyé a szűk egyórás, talán leginkább irodalmi performance-nak nevezhető eseményt.