Tudose bocsánatot kért

2018. február 2., péntek, Belföld

Nyilvánosan bocsánatot kért Mihai Tudose volt kormányfő, amiért mandátuma utolsó napjaiban egy tévéműsorban áttételesen akasztással fenyegette meg az autonómiát igénylő erdélyi magyarokat. Az RMDSZ közleményben tudatja, hogy elfogadja a bocsánatkérést, de sajnálatosnak tartja, hogy az ellenzéki politikusok közül továbbra sem határolódott el senki más az „elfogadhatatlan kijelentéstől”.

„Nyilvánosan bocsánatot kérek azoktól a közösségektől vagy kisebbségek tagjaitól, amelyeket/akiket sértett a gyűlöletkeltésként vagy erőszakra való felbujtásként is értelmezhető nyilatkozatom” – írta Mihai Tudose tegnap a Facebook-oldalán. A volt kormányfő arról biztosította a közvéleményt, hogy a párbeszéd, a közösségek egymás iránti kölcsönös tiszteletének híve, és ellenzi az intolerancia és a gyűlöletkeltés bármilyen formáját. Szavai szerint levont egy tanulságot is: jobban oda kell figyelnie nyilvános állásfoglalásaiban arra, hogy ne adjon teret olyan értelmezéseknek, amelyekkel maga sem ért egyet.
A miniszterelnöki tisztségéről két hete lemondatott politikus kedden jelentkezett meghallgatásra az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnál (ODT), miután az hivatalból eljárást indított ellene. Az ODT elnöke, Asztalos Csaba elbeszélgetett vele, és nyilvános bocsánatkérésre szólította fel.
Mihai Tudose január 10-én a magyar autonómiatörekvésekkel kapcsolatban egyebek mellett azt nyilatkozta a Realitatea hírtelevíziónak: „Ugyanaz lesz a válaszom, mint amikor, nem tudom, milyen nap alkalmából, zászlót próbáltak kitűzni. Ekkor világossá tettem, hogy ha az a zászló lobogni fog a szélben, ott fognak lengeni mellette a helyi felelősök is.” Kijelentését román részről elsőként az időközben kormányfővé kinevezett Viorica Dăncilă akkori EP-képviselő bírálta, de később Liviu Dragnea SZDP-elnök is elhatárolódott tőle. Más román párt nem foglalt állást a kérdésről. Az RMDSZ tegnap kiadott közleménye azt is megjegyzi: Mihai Tudose csak késéssel és az ODT felszólítására, de az egymás iránti kölcsönös tiszteletet hangsúlyozva, nyilvánosan kért elnézést közösségünktől akasztásos mondata miatt.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1260
szavazógép
2018-02-02: Kármentő - Kuti János:

Van már új kormányunk

Örvendhetünk, mert már van egy új kormányunk, amely ugyan az unió országainak legnépesebbike, de máris harcba lendült a bürokrácia ellen, ezért spórlási célokból meghagyott néhány újrahasznosított alkatrészt: pár minisztert a régebbiekből. Ezek után már nem sodródunk a világban, mint egy kormányt és irányt vesztett csónak a népek harcának zajló tengerén. Kormányunk számszerűleg szép és nagy, mint egy alulfejlett országé, ahol minden törzsnek és törzsecskének kell adni valamit – mondta a volt elnök, Băsescu.
2018-02-02: Közélet - :

Új bölcsődei csoport indul

Háromról négyre bővül a Csíki negyedi Árvácska óvoda bölcsődei csoportjainak száma: a sepsiszentgyörgyi önkormányzat jóváhagyta a bővítést, ami három új munkahelyet is jelent a Gödri Ferenc-iskolához tartozó intézményben. A bölcsődék iránt egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik, a város hármat is működtet – a volt textilgyári villa, az állomási Ady Endre-iskola és a Gödri Ferenc-iskola keretén belül –, de több magántulajdonú létesítmény is fogadja a háromévesnél kisebb gyermekeket napközi ellátásra, amíg a szülők dolgoznak. (demeter)