A nyelvi és közösségi jogok bővítését, a területfejlesztést, közigazgatást és gazdaságot érintő kérdések rendezését tekinti prioritásnak a csütörtökön megkezdődött parlamenti ülésszak során az RMDSZ, és törvényjavaslataik is ezeket az ágazatokat célozzák – nyilatkozta tegnap Benkő Erika képviselő. Hangsúlyozta, céljuk, hogy megerősítsék az oktatási rendszert, javítsanak az életminőségen és a szegénységben élők helyzetén.
A sepsiszentgyörgyi képviselő elmondta, az RMDSZ-frakció úgy döntött, folytatja a „bizonyos mértékű” együttműködést a kormánykoalícióval, fontos kérdésekben pontszerűen egyeztetnek, és csak azokat a tervezeteket szavazzák meg, amelyek a magyar közösség érdekeit szolgálják.
A parlamenti munka fontos elemének tekinti a nyelvi és kisebbségi jogok bővítését, bízik benne, az elkövetkező időszakban sikerül olyan törvényeket elfogadtatniuk, melyek lehetővé teszik a magyar nyelv szélesebb körű használatát. Ebben segítségükre lehet, hogy az Európa Tanácsban a kisebbségi nyelvhasználattal kapcsolatosan elfogadták Hoffman Rózsa jelentését, amely határozott ajánlásokat fogalmaz meg a parlamentek felé.
Az oktatás minőségének javítását célozza az a kezdeményezésük, amely kötelezővé tenné az óvodába járást középcsoporttól, de növelnék a bölcsődék normatív támogatását is, szeretnék azt is elérni, hogy a nemzeti kisebbségek iskolai osztályai alacsonyabb létszámmal működhessenek.
Az RMDSZ prioritáslistáján szerepel néhány családpolitikai intézkedés is: szorgalmazzák a családi adózás bevezetését és a nagycsaládok támogatási rendszerének kiépítését. Szeretnének rezsicsökkentést is elérni, első lépésként a szennyvíz áfájának 9 százalékra csökkentését javasolják.
A gazdaságot érintő javaslatok közül a gyengébben teljesítő megyék felzárkóztatását említette a képviselő, meglátásuk szerint olyan állami beruházásokra lenne szükség, melyek elősegítenék a nagy ipari befektetéseket egy-egy megyében, a jelenlegi fejlesztési tendenciák ugyanis a gazdag régióknak kedveznek.
Szükség lenne a kulturális intézmények támogatására vonatkozó törvény módosítására is, igazságtalannak tartják ugyanis, hogy a nagyvárosok színházait a minisztérium finanszírozza, míg a kisebb városokban, így Sepsiszentgyörgyön is, önkormányzati pénzből tartják fenn a színházakat.
Szintén az önkormányzatokat segítené az a kezdeményezés, amely sok peres ügynek is elejét vehetné, ha a Számvevőszéktől véleményezést kérhetnének egy-egy törvény értelmezéséről, de szeretnék elérni azt is, hogy a személyi jövedelemadó száz százaléka helyben maradjon, illetve a közbeszerzéseknél ne a legkisebb ár legyen a mérvadó, a minőségi mutatókat is figyelembe vehessék – sorolta terveiket Benkő Erika.
A sepsiszentgyörgyi képviselő elmondta, az említettek közül több törvénytervezet már elkészült, be kell járnia a parlamenti procedúra útját.
Az SZDP-vel folytatott együttműködés eddigi hozadékáról sokat nem mondhatott, a marosvásárhelyi katolikus iskola ügyét említette pozitívumként, Dragneaék ígérete szerint ezt most, február első heteiben rendezik. Az autonómiastatútum útjáról sem sokat tudni egyelőre, várhatóan elsőként a szenátusba kerül, az RMDSZ-frakció keddi ülésén véglegesíti álláspontját ez ügyben. Benkő Erika reagált Kulcsár-Terza József azon felvetésére is, hogy utólag is aláírhatják az általa benyújtott tervezetet. Mint mondta, sem a házszabályban nem talált erre vonatkozó kitételt, sem a parlamenti szakértők nem hallottak még ilyen esetről, várja képviselőtársa felvilágosítását, hogy milyen módon csatlakozhat utólag kezdeményezéséhez.