Szerdán és csütörtökön sztrájkőrséget állnak a munkaügyi minisztérium épülete előtt a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének képviselői, akik elsősorban az adóreformmal és a bértörvénnyel elégedetlenek. Viorica Dăncilă kormányfő a szakszervezetek bejelentése után úgy nyilatkozott, hogy készen áll a párbeszédre.
Az első napon két, a másodikon négy órát tart a tiltakozás, amelyről azt követően döntött az érdekvédelmi szövetség, hogy a hazai oktatási rendszer problémáit felsorakoztató beadvánnyal fordult a kormányhoz, Valentin Popa oktatási, Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi és Eugen Teodorovici pénzügyminiszterhez. „Felhívjuk a kormány figyelmét, hogy nagy az elégedetlenség a tanügyi alkalmazottak körében, és a társadalmi párbeszéd hiánya nagy méretű tiltakozások kirobbantására fog sarkallni bennünket” – tudatják tegnapi közleményükben. Kérik többek között az adóügyi intézkedésekről szóló sürgősségi kormányrendelet módosítását (a jelenleg érvényben levő előírások értelmében ugyanis a betegszabadságon levő alkalmazottak jelentős összeget veszítenek a bérükből), és azzal is elégedetlenek, hogy a közalkalmazotti bérekre vonatkozó, tavaly elfogadott kerettörvény értelmében – amely megszabja, hogy a legkisebb és a legnagyobb fizetés aránya 1 a 12-höz – a pedagógusok 1,64 és 2,76 közötti szorzóval a bértábla alsó harmadában foglalnak helyet. Ez véleményük szerint diszkriminációhoz vezetett. „Sok esetben az az abszurd helyzet állt elő, hogy a képesítés nélküli pedagógus többet keres, mint a véglegesítő vizsgával és II-es vagy akár I-es fokozattal rendelkező szakképzett pedagógus” – állítják, a kerettörvény módosítását követelve. A szakszervezetek szerint „a 2018. január elsejétől érvénybe lépett emelés még az infláció arányát sem fedezi, aminek következtében az oktatói személyzet életszínvonala egyre alacsonyabb”. A munkaügyi tárcától azt kérik: módosítsa a nyugdíjtörvényt úgy, hogy a pedagógusok három évvel a standard nyugdíjkorhatár betöltése előtt visszavonulhassanak. Ezt azzal indokolják, hogy „az idegi és pszichikai igénybevétel, illetve az egészségügyi problémák” miatt kollégáik „nem tudják normális körülmények között végezni tevékenységüket az osztályteremben”.
Viorica Dăncilă kormányfő azt üzente a tanügyi szakszervezeti tömörülésnek, hogy ha vannak is problémák, azokat párbeszéddel meg lehet oldani. „Előbb azonban látnunk kell, mit kérnek, és mi reális abból, amit kérnek. Én a párbeszéd embere vagyok. Meg fogom nézni, melyek a problémák. Ha még vannak gondok, megoldjuk azokat. Úgy vélem, a párbeszéd a legjobb, és másféle hozzáállásra van szükség a részünkről. Jobb párbeszéd kell a szakszervezetek és a kormány között, illetve mindenkivel, aki hozzáadott értéket tud biztosítani. Nem kell rögtön szélsőséges intézkedéseket hozni” – nyilatkozta.