Felejteni könnyű

2018. február 27., kedd, Máról holnapra
Váry O. Péter

Böngészem a híreket, és hiányérzetem van: nem találom egy fontos eseménynek a visszhangját. Szomorúan állapítom meg: a rendezvény, amit keresek, nem történt meg. Ezúttal sem.

 

Pedig a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja megtartását nem tegnap és nem tegnapelőtt rendelte el a magyar Országgyűlés: még 2000-ben döntött úgy, hogy február 25-ét gyásznapnak nyilvánítja. Azt a napot, amelyen 1947-ben Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát a kommunistákkal szembeni kiállása miatt a szovjet hatóságok letartóztatták, elhurcolták, előbb a Gulágon raboskodott, majd egy moszkvai börtönben, onnan került nyolc év után „haza” – az ÁVH jászberényi börtönébe. Sorsa jelképemberré avatta: a pártállami rezsim áldozatának jellemző példájává. Hát ezért választotta épp február 25-ét az Országgyűlés a kommunizmus áldozatainak emléknapjává.
Tudtommal a Partiummal kibővített Erdélyországban csupán egyetlen helyen tartanak rendszeresen a kommunizmus áldozatait megidéző rendezvényt ezen a napon vagy környékén – tette ezt tegnap is Tőkés László EP-képviselő Nagyváradon, a Partiumi Keresztény Egyetem udvarán 2004. február 25-én felavatott emléktáblánál. Szórványosan szervezett, egyedi eseményekről jön még néha hír, most épp jó barátom értesít arról, hogy március 11-én szobrot avatnak Mezőfelén a Duna-delta munkatáborait megjárt, ártatlanul elítélt falubeliek emlékére. Székelyföldön nem fontos megemlékezni az „átkos” történéseiről – pedig okunk lenne rá, bőven s tetőzve. Kevés forrás áll a témában tájékozódni próbáló rendelkezésére. A kommunizmus fekete könyvének szerzői is inkább becslések, mint levéltári kutatások alapján világviszonylatban mintegy tízmillióra teszik a leghosszabb ideje fennálló totalitárius rendszer áldozatainak számát. Kelet-Közép-Európában nem egészen fél évszázad alatt a halálos – az éhínségben, kényszermunkatáborokban vagy kivégzés által elhunyt – áldozatok száma eléri az egymilliót. Az adatok nem véglegesek, és azt még megközelítőleg sem tudni, mekkora a Kárpát-medencei magyarság kommunista diktatúrák okozta emberáldozata. Sokak története ismert, még többekét a feledés homálya fedi. Vagy az eltüntetett bizonyítékok miatt kideríthetetlen. Mint a Visky Árpád végzetéé. Ő is jelképember volt. A „hálás utókor” őróla is hajlamos megfeledkezni.
De már alig jut eszünkbe a saját nyomorúságunk is. Másnak nyavalyáját könnyű felejteni, tartja a mondás, de az éhezést, az elszigetelődést, a szellemi rabságot magunk is megszenvedtük. Önvédelmi reflex, hogy csak a szép és megszépített emlékek maradnak meg, a kellemetlenek valahol mélyre ásva szunnyadnak, és csak akkor bújnak elő ismét, mikor a napi történések hasonlót dobnak a felszínre. A kommunizmus bűneinek megismétlődését nem volna jó bevárni. És a bezzegakkorjobbvolttal nosztalgiázó atyánkfiait gyakrabban kellene emlékeztetni.
Legközelebb talán épp augusztus 23-án. Ezt a dátumot ugyanis az Európai Parlament a totalitárius önkényuralmi rendszerek áldozatainak emléknapjává nyilvánította.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 510
szavazógép
2018-02-27: Gazdakör - :

Hírlugas

Óvatosan a vegyszerekkel!
A mezőgazdasági minisztérium figyelmezteti a gazdákat: legyenek óvatosak a növénytermesztésben használt vegyszerek vásárlásakor, mivel a piacon sok hamisított termék van jelen, ezek hatása messze elmarad az eredeti gyártású vegyszerekétől. Az Országos Növényvédelmi Hatóság az utóbbi időben a hatóanyag szempontjából meg nem felelő vegyszereket azonosított. 47 gyomirtó szert vizsgáltak meg raktárakban és kereskedelmi egységekben, kiderült, nyolc esetében rendellenességek vannak. Ugyanakkor rágcsálóirtókban nem elfogadott aktív anyagokat fedeztek fel. Ajánlják a termelőknek, a vegyszerek vásárlása előtt tájékozódjanak a megyei növényvédelmi hivataloknál azokról a cégekről, ahonnan a vegyszereket be kívánják szerezni.
2018-02-27: Közélet - Nagy D. István:

Megbirkóznak a faggyal

Háromszéken sem zárták ki annak lehetőségét, hogy amennyiben a napokban a fagyos időjárás megköveteli, időszakosan felfüggesszék a tanítást főképp az óvodákban és az elemi osztályokban. Erről a prefektúra által vasárnapra összehívott Kovászna megyei készenléti bizottság tagjai döntöttek. Háromszéken egyelőre sem a havazás, sem a fagy nem okozott komolyabb gondot.