Nem vizsgálják a gázmegállapodást

2018. március 5., hétfő, Belföld

Nem támogatta a másik két ellenzéki párt a Népi Mozgalom Pártjának azon kezdeményezését, hogy parlamenti különbizottság vizsgálja ki a fekete-tengeri gáz magyarországi exportjának tervét – tudatta tegnap Eugen Tomac, az alakulat ügyvezető elnöke.


A Traian Băsescu volt államfő vezette párt szerint tisztázni kellene, hogyan rendezte meg a Transgaz (a román gázhálózatot üzemeltető állami vállalat) a még épülő román–magyar gázvezeték kapacitáslekötési eljárását a 2022–2037 közötti időszakra. Tomac tegnap kiadott közleményé­ben azt állította: meglepődve tapasztalta, hogy sem a Nemzeti Liberális Párt, sem a Mentsétek meg Romániát Szövetség nem támogatta azon javaslatát, hogy parlamenti különbizottság vizsgálja ki azokat az „érdek-összefonódásokat, amelyek révén Liviu Dragnea román gázt juttatna Orbán Viktornak”. A politikus szerint az ügylet átláthatatlansága miatt könnyen lehet arra következtetni: Dragnea a kormányának nyújtandó RMDSZ-támogatás fejében ígért gázt a magyar miniszterelnöknek. „Jó lett volna megtudni, hogy mentünk bele egy olyan projektbe, amelynek értelmében a fekete-tengeri gáz Ausztria helyett már csak Magyarországig jut el. Ki és hogyan döntött úgy titokban, hogy a fekete-tengeri gáztartalékokat tartsuk fenn Magyarország javára?” – fejtegette.
Az ellenzéki médiumok és a jobbközép ellenzéki pártok magyarellenes előítéletekre alapozva támadják a szociálliberális kormánykoalíciót, amióta kiderült, hogy magyar cégek nyerték meg az Arad és Szeged között hamarosan elkészülő román–magyar gázvezeték kapacitáslekötési eljárását. Szijjártó Péter magyar külügyminiszter február 5-i bukaresti tárgyalása után bejelentette: történelmi előrelépést hozhat Magyarország energiabiztonságában a magyar–román együttműködés, mivel Románia vállalta: 2020-ra megteremti a Magyarországra irányuló gázexport műszaki feltételeit, 2022-től pedig lehetőség nyílik jelentős mennyiségű, a Fekete-tengeren kitermelt gáz Magyarországra szállítására, miután magyar vállalatok kötötték le a gázszállítási útvonal teljes, évi 4,4 milliárd köbméteres szállítási kapacitását.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2018-03-05: Belföld - :

Ellenségesen fogadták Vona Gábort Marosvásárhelyen

Ellenségesen fogadták szombaton Vona Gábort, a Jobbik miniszterelnök-jelöltjét Marosvásárhelyen, ahol a politikus utcai fórum keretében próbált párbeszédet folytatni az érdeklődőkkel.
2018-03-05: Belföld - :

Politikai döntés várható

Amennyiben az alkotmánybíróság elé kerül a korrupcióellenes főügyész leváltásának ügye, a testület vélhetően azt a döntést hozza majd, hogy az államfő nem utasíthatja vissza a Laura Codruţa Kövesi visszahívására vonatkozó kérést – vázolta Puskás Bálint. A volt alkotmánybíró a Maszolnak elmondta, a kormánypártok számára az jelentheti a fogódzót, hogy a főügyész leváltásának szabályozása nem egyértelmű. A vonatkozó törvény kimondja: a főügyészt az igazságügyi miniszter javaslatára az államfő menti fel tisztségéből. „Egyesek ezt úgy értelmezik, hogy köteles felmenteni, mások úgy, hogy visszautasíthatja” – magyarázta Puskás, aki úgy véli, politikai döntés várható az ügyben. A volt alkotmánybíró kifejtette, hasonló, „kiélezett helyzetben az alkotmánybírák nehezen tudják levetkőzni politikai szimpátiájukat”. A taláros testület jelenlegi összetétele a kormánypártoknak kedvez, az elmúlt hónapokban azonban hozott olyan döntéseket is, amelyek ellentmondtak a kormánykoalíció érdekeinek.