Ismét népszavazásra kellene bocsátani Írországban az ott a múlt hónapban referendumon elvetett lisszaboni szerződést. Párizs meg fogja vétózni az EU további bővítését, amíg nem fogadják el az integrációs szervezet működését áramvonalasító dokumentumot — jelentette ki tegnap Nicolas Sarkozy, a soros EU-elnök, Franciaország elnöke. Sarkozy a jövő héten Írországba utazik, hogy tárgyaljon a június 12-i népszavazás eredményéhez vezető okokról és a referendum nyomán előállt helyzet lehetséges megoldásáról.
Medvegyev aggódik
Oroszország kénytelen lesz megfelelő választ adni az amerikai rakétavédelmi rendszer egyes elemeinek kelet-európai telepítésére — jelentette ki az orosz államfő. Dmitrij Medvegyev ezzel összefüggésben hangoztatta, hogy a biztonság nem épülhet kizárólag becsületszóra. Oroszországot aggasztja, hogy a világon mind ez idáig nem jött létre a kollektív biztonság korszerű rendszere — fűzte hozzá az orosz nagykövetek moszkvai értekezletén. Az elnök kitért arra is, hogy Koszovó függetlenségének kinyilvánítása újfent megingatta a nemzetközi jogrendet mint az államok együttélésének alapelvét.
Fico népszerű
Ha Szlovákiában július első hetében tartottak volna országos képviselő-választást, Robert Fico kormányfő Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) pártja 48,5 százalékos támogatottsággal ismét győzött volna, míg a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) támogatottsága harmadával esett vissza. A Szlovák Statisztikai Hivatal 1063 fő megkérdezése alapján készült felmérésének mutatói szerint e választás eredményei alapján a törvényhozás ismét a jelenlegi hat pártból állna, de az MKP jelenleg húsztagú frakcióját mindössze tizenhárom képviselő alkotná.
Kormányválság Belgiumban
Yves Leterme belga miniszterelnök felajánlotta kormánya lemondását II. Albert királynak, miután a kitűzött időpontig nem sikerült megállapodásra jutni a belga intézményi rendszer átalakításáról. Egyelőre nem tudni, hogy a király elfogadja-e a márciusban hivatalba lépett kormány lemondását. A Leterme-kormány célja az volt, hogy július 15-ig dolgozzák ki a flamand és a vallon népközösség, illetve a két tartomány, Flandria és Vallónia eddiginél is nagyobb önállóságát célzó megállapodást.
NATO-hadgyakorlat Grúziában
NATO-hadgyakorlat kezdődött tegnap Grúziában amerikai, azerbajdzsán, örmény és ukrán katonák részvételével, nem messze az orosz határtól. Az Azonnali Válasz 2008 kódnevű hadgyakorlaton összesen 1630 katona vesz részt. Az Egyesült Államok 1000, Grúzia 600, Azerbajdzsán, Örményország és Ukrajna pedig 10—10 fővel képviselteti magát a NATO Partnerség a békéért programja keretében megrendezett és augusztus elejéig tartó manőverekben. A hadgyakorlatot a Vaziani melletti katonai támaszponton tartják, kevesebb mint 100 kilométerre az orosz határtól. A washingtoni védelmi minisztérium korábbi közlése szerint a gyakorlat célja, hogy a részt vevő országok megtanulják egymás haditechnikai eszközeinek használatát.
Megtorlástól tart az ENSZ
Az ENSZ megkezdte munkatársainak részleges kivonását tegnap a nyugat-szudáni Dárfúr tartományból, mert megtorlásoktól tart azután, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság ügyésze vádat emelt a szudáni elnök ellen a dárfúri mészárlás miatt. Az ENSZ és az Afrikai Unió dárfúri misszója (UNAMID) bejelentette, hogy Ugandába és Etiópiába szállítják át a személyzetnek azt a részét, amelyre nincs feltétlenül szükség. Szemtanúk arról számoltak be, hogy az észak-dárfúri el-Fáserban két busz indult UNAMID-alkalmazottakkal a békefenntartók főhadiszállásáról a helyi repülőtér felé.