Az a pillanat, amikor a pártkongresszus résztvevői felálltak és tapsolva éltették a vezért, hátborzongató volt. Nem véletlen, hogy a szociáldemokraták szombati rendezvényéről sokaknak az 1989 előtti idők jutnak eszükbe, hiszen a párhuzam elkerülhetetlen: nem is hasonlított semmiféle demokratikus eljáráshoz, ahogy a „tisztújítás” lezajlott.
A pártot és a szociáldemokráciát egyre jobban lejárató, saját hitelét bukott elődjének szintje alá letornászó Liviu Dragnea leváltása egyáltalán fel sem merült, a Viorica Dăncilă kormányfőnek szánt ügyvezető elnöki helyre már azelőtt megkezdődött a szavazás, mielőtt kihívói szót kaptak volna, a terem épp akkor ürült ki, majd telt meg, amikor az egész maskarádé irányítójának megfelelt, és egész álló nap egy mukkanásnyi bírálat sem hangozhatott el, csak a kormányzás „ragyogó” eredményeiről lehetett beszélni. A volt elnököket meg sem hívták, és nem azért, mert az alapító Ion Iliescu vádlottja a bányászjárásos pernek, Adrian Năstase pedig kétszer is ült börtönben korrupció miatt: törvényszegésekért ebből a társaságból nem zárnak ki senkit, Mircea Geoană és Victor Ponta egyszerűen útjában állt a teleormani kiskirálynak. Aki, hogy a kommunista diktátorhoz való hasonlóság még feltűnőbb legyen, barátnőjét ültette jobbjára, úgy fogadták, párosan hódolóikat; az elvtársaiknak ez is megfelelt.
A párton belüli kétkedőket ezúttal is sikerült elhallgattatni, ám a helyzet távolról sem olyan rózsás, mint ahogy ezt a diadalmaskodó Dragnea el szeretné hitetni. Első jele ennek a hétfői árfolyam: a lej értéke ismét esik, és a lakosság többsége aggodalommal tekint a jövőbe, legyen a drágulás rémével élő kisember vagy az állandósult felfordulásban evickélő vállalkozó. A borúlátás jogos: a jelek szerint Románia nem előre, a demokrácia, jogállam, jólét felé halad, hanem visszafelé, a diktatúrába. Ez a hirtelen összehívott kongresszus megmutatta, hogy Liviu Dragnea miképpen képzeli el a demokráciát és a jogállamot: tavaly még csak a parlamentet tartotta a kezében, nemrég a kormány gyeplőit is átvehette, és a párt átalakítása is szépen halad: a 16 alelnökből egy-két „ellenálló” maradt, és a tisztogatás folytatódik, nyárig a vidéki szervezetekben is meg kell újítani a vezetést, a bevált recept szerint. Így már nyugodtabban folytathatja áldásos, főként saját jólétét szolgáló tevékenységét az SZDP elnöke, hiszen a vakon engedelmeskedő Viorica Dăncilă révén még akkor is főnök maradhat, ha netán valamelyik perében letöltendő szabadságvesztésre ítélik. Már meg is hirdette a következő harcot, a büntető törvénykönyv ellenit. Mi, törvénytisztelő polgárok nem ezt tekintjük sürgősnek, de ez nyilván nem számít.
Ezért csak azt remélhetjük, amit a nyolcvanas években: hogy a túlzott hatalom és a fenntarthatatlan gazdaság a totalitarista politikus arcába robban.