Míg él magyar, él a szabadság

2018. március 15., csütörtök, Máról holnapra
Váry O. Péter

Nékünk a Honvéd emlék legszebb jelképünk. Emeltette Sepsiszentgyörgy közössége az 1848-as forradalom tiszteletére, de kimondatlan az összes korábbi szabadságharcaink emlékének megidézésére is.

 

Mert harcok dúltak e vidéken évszázadokon át, jövő-menő népek pusztították, mit eleink felépítettek, aztán tatár rabolta, majd török tarolta, mit eleink újra felépítettek, végül nyakunkra ült az osztrák, vívott ellene a nagyságos fejedelem néhány dicső és még több elbukott csatát. Nem csupán túléltünk mindent, de a vereségeken mindig és egyre jobban megerősödve léptünk át, azzal a konok szándékkal, hogy nekünk itt élnünk kell, akkor is, ha – akár a múltban, akár a mában – sokak ezt nem így kívánnák.
Nékünk a Honvéd emlék legszentebb szimbólumunk. Hányatott sorsa valójában közelmúltunk hű lenyomata. Csak negyed századdal a forradalom kitörése után engedtetett meg felállítása, nem is maradhatott sokáig háborítatlan. Miután átcsapott a történelem a fejünk fölött, azok, akiket a kőbe vésett szabadságeszmény is zavart, rögvest lerombolták az oszlopot, a hatalom pedig deszkakerítéssel vetette körül a maradékot, hogy csak az égen köröző madár láthassa – és az sem sokáig, hiszen hamarosan a megcsonkított emlékművet is porig romboltatták. Egyet fordult a történelem kereke, a Honvéd emlék rövid ideig ismét teljességében pompázhatott. Aztán egy ködös, nyirkos délelőttön újra egyenruhások gyalázták meg, sortűz fejezte le az oroszlánokat, földön hevert ismét az obeliszk, puskatus torzította olvashatatlanná büszke feliratait. Melyeket – de mit tudta azt a katonaruhába bújt csürhe, és mit tudja azt a nemzeti színű szalagot az országzászlótól megkülönböztetni nem tudó helytartó – a legnagyobb magyar író fogalmazott meg. Az oszlop napsütötte oldalán az állt: „Ők a szabadságért és a hazáért küzdve estek el, s él örök emlékük, míg él magyar, él a szabadság.”
Nékünk a szabadság éltető elemünk. Falat kenyérnél, korty tiszta forrásvíznél értékesebb számunkra, hogy holnap reggel ismét felkeljünk és napi harcunkat megvívjuk, a tudat, hogy ezt szabadon tehetjük, jobban kell, akár a levegő. És igen, a szabadság érzéséhez kell az ünnep is, szemet gyönyörködtető látvánnyal, zavartalan megélt közösségi élményként. És – végre – olyan Honvéd emlékkel, amilyen eleink vágya és a mi akaratunk szerint örök időkre azt hirdesse: nem csak dicső múltja, de boldog jövendője is lesz e népnek. Szülőföldjén, Erdélyben.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1238
szavazógép
2018-03-15: Közélet - Nagy D. István:

Bírságsorozat a prefektúrától (Ünnepi zászlócirkusz)

Beváltotta ígéretét Sebastian Cucu prefektus és az általa vezetett kormányhivatal: a március 15-i ünnepi városdíszítés kapcsán szabálysértési pénzbírságot rótt ki Antal Árpádra, Sepsiszentgyörgy polgármesterére a magyar zászlók miatt. Kézdivásárhely önkormányzatának ünnepi készülődését is figyelemmel követte a kormányhivatal, és azonos indokkal, azonos összegre bírságolta meg Bokor Tibor polgármestert. Antal Árpád lapunk érdeklődésére jelezte, bírósághoz fordul a bírság kapcsán.
2018-03-15: Belföld - :

Székelyudvarhely polgármesterét is megbírságolták

Székelyudvarhely polgármesterére is ötezer lejes pénzbírságot szabott ki tegnap a prefektusi hivatal a nemzeti ünnep tiszteletére kitűzött magyar jelképek miatt.