A fizetések körüli káosz miatt a kapustól a menedzserig mindenki elégedetlen az egészségügyben, ezért, ha a béreket nem rendezik igazságosan, a Sanitas szakszervezet húsvét után általános sztrájkot hirdet – tájékoztatott Vasile Neagovici. A háromszéki Sanitas elnöke elmondta, a megyében is megkezdték az aláírásgyűjtést, kedden pedig ötvenen vesznek részt a megyéből a munkaügyi minisztérium épülete előtti sztrájkőrségen.
Neagovici leszögezte: az orvosok és asszisztensek áprilisban fognak szembesülni azzal, hogy nem kapnak a korábbinál kétszer-háromszor nagyobb fizetést, mint ahogy azt az egészségügyi és a munkaügyi miniszter hangoztatta, a többi egészségügyi alkalmazott pedig alig fogja megérezni a beígért béremelést. A Sanitas kifogásolja, hogy március 1-jétől a béralap 30 százalékára korlátozták a pótlékokra fordítható összeget, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy mindenkinek kevesebb jut. Járhat egyik alkalmazottnak 60–70 százalékos pótlék, a másiknak pedig csak 20 százalék, de a megszabott keretbe nem fog beleférni olyan mértékű többletjuttatás, mint amikor a pótlékok elérték a béralap 47–49 százalékát – szögezte le. A szakszervezet azzal sem ért egyet, hogy a szaktárca átmeneti megoldásként azt javasolta, decemberig pótlékok helyett használjanak úgynevezett kompenzációs összegeket, amelyekkel némileg kiegyensúlyozzák a jelenlegi egyenetlenségeket, ami abból fakadt, hogy március 1-jétől csak az orvosok és az asszisztensek fizetését emelték, a többi kategória pedig kimaradt az intézkedésből.
A Sanitas követeli, hogy az egészségügyi szakszemélyzet minden csoportja kapja meg az egységes bértörvény szerinti, 2022-re előirányozott fizetést március 1-jétől, az adminisztrációban dolgozók pedig részesüljenek 25 százalékos béremelésben.
Ha bevezetik pótlékok helyett az említett bérkiegészítést, akkor azok járnak rosszul, akiknek a bérpótléka eddig akár a 100 százalékot is elérte, nem éri majd meg a nehéznek számító sürgősségen, TBC-osztályon, onkológián, műtőben, intenzív osztályon dolgozni, az orvosok nem válthatnak szakot, de az asszisztensek könnyebb osztályokra fognak átigazolni – véli Vasile Neagovici.
A bizalmi szerint a kialakult helyzetért a munkaügyi miniszter a leginkább felelős, aki intézkedéseivel káoszt és elégedetlenséget eredményezett, s bár csak áprilisban derül ki, hogy valóban tíz-tizenötezer lejes fizetésük lesz-e az orvosoknak és közel ötezer az asszisztenseknek, máris megjelent az irigység, a rossz hangulat a munkaközösségekben.