Országos kampányt indított a munkafelügyelőség annak érdekében, hogy megelőzzék, illetve visszaszorítsák a napszámosok körében a munkabaleseteket. Háromszék is csatlakozik az egész évre kiterjedő tájékoztató programhoz, a megyei munkafelügyelőség székhelyén kerekasztal-megbeszélésen elevenítették fel a legfontosabb tudnivalókat.
Ördög Lajos főfelügyelő lapunknak elmondta, olyan cégeket, családi vállalkozásokat és intézményeket hívtak meg, melyek nagyobb létszámban foglalkoztatnak napszámosokat megyeszerte, a tájékoztatók mellett pedig tematikus ellenőrzéseket is szerveznek az év során. Hangsúlyozta, tavaly változott a szabályozás, így a napszámosokat érő balesetek, incidensek kivizsgálása immár a területi munkafelügyelőségek feladata. A jogszabályi módosítást követően az első hasonló, halálos esetet is megyénkben jegyezték – mutatott rá.
A felügyelőség közleményében ismertette: a munkaerő-piaci felmérések azt igazolják, a jelenleg érvényben lévő jogszabály hatására megnőtt az alkalmazások száma, ennek ellenére az időszakos – napszámos – jellegű foglalkoztatás mégsem vonzó. A napszámosként alkalmazottak gyakran szakképzetlenek, illetve iskolázatlanok, ezért lényeges népszerűsíteni körükben a munkabiztonsági, munkavédelmi előírásokat. Ezeket egyébként minden alkalommal, még a munkavégzés megkezdése előtt ismertetik az érintettekkel – fűzte hozzá a főfelügyelő.
Kovászna megyében tavaly 60 munkaadó váltott ki a napszámosok nyilvántartására szolgáló regisztert, ezekben 2017-ben összesen 67 ezer bejegyezést összesítettek. A napszámos munkát szabályozó törvény 2011-es megjelenése óta a legtöbb időszakos dolgozót – több mint 302 ezer főt – 2013-ban foglalkoztatták, a legkevesebbet – országos szinten alig 105 ezer személyt – az előző évben