Felháborodva fogadta Puskás Bálint egykori alkotmánybíró a bukaresti taláros testület hétfői, a marosvásárhelyi katolikus iskola ügyében hozott döntését. Amint lapunknak elmondta, elfogadhatatlan egykori kollégái indoklása, és szégyelli, hogy tagja volt a román Alkotmánybíróságnak.
Puskás Bálint kifejtette, megdöbbenve olvasta az Alkotmánybíróság elnökének indoklását, miszerint: a közoktatási tanintézeteket az önkormányzatok hozzák létre a tanfelügyelőségek láttamozása alapján, és a parlament beavatkozása az önkormányzatok hatáskörébe alkotmánysértő. A parlament beavatkozására azért volt szükség, mert a helyi hatóságok nem tartották be az Alkotmány 32. szakaszát, és megsértették az alaptörvény által szavatolt tanuláshoz való jogot. „Ki másnak lenne joga korrigálni egy alkotmányos jog eltiprását, ha nem a legmagasabb törvényhozási fórumnak, a parlamentnek?” – tette fel a kérdést Puskás Bálint, aki szerint felháborító az is, hogy Valer Dornean azt nyilatkozta, nem a kisebbségek jogát vizsgálták az anyanyelvi oktatáshoz, pedig éppen ez lett volna a dolguk.
A volt alkotmánybíró azon érveléssel sem ért egyet, hogy a parlament csak általános érvényű jogszabályokat hozhat, és nem szabályozhat törvénnyel egyedi eseteket, azaz nem hozhat létre egyetlen intézményt. „Ilyen alapon Románia egésze alkotmányellenesen működik, hisz az összes állami intézményt rájuk szabott törvényekkel hozták létre” – fejtette ki Puskás Bálint. Hozzáfűzte, a marosvásárhelyi katolikus iskola nem valaki számára alapított intézmény lett volna, hanem egy bárki számára nyitott iskola, ahová beiratkozhattak volna akár román gyerekek is.