Cucu lemondását kéri Benkő ErikaA parlamentig jutott a prefektus túlkapása

2018. március 20., kedd, Közélet

A Kovászna megyei prefektus ellentmondott Románia miniszterelnökének a március 15-ei ünnepségek kapcsán kinyilvánított tetteivel, méltóságukban sértette meg a Kovászna megyei magyarokat azzal, hogy akadályozta a békés ünneplést, és ezért le kell mondania – fogalmazott Benkő Erika képviselő parlamenti felszólalásában március 20-án.

  • Fotó: Albert Levente
    Fotó: Albert Levente

A sajtóirodája által kiadott közlemény szerint beszédében rávilágított, hogy az erdélyi magyarság minden évben megünnepli az 1848-as forradalom évfordulóját, számunkra ez a nap a szabadság, az emberi méltóság ünnepe. Idén örömmel láttuk, hogy az ország miniszterelnöke, Viorica Dăncilă az ünnephez és egy európai vezetőhöz méltó üzenetet küldött a romániai magyaroknak.

„Köszönjük a miniszterelnöknek azokat a gondolatokat, amelyek a románok és magyarok kölcsönös tiszteletadására buzdítanak, valamint etnikai identitásuk szabad kinyilvánítását szorgalmazza. Ezzel szemben azonban szomorúan láttuk, hogy az ország elnöke semmibe vette ünnepünket és meg sem emlékezett róla, a Kovászna megyei prefektus pedig egyenesen akadályozta az események méltó megszervezését” – fogalmazott Benkő Erika.

Érthetetlen, hogy miközben az ország miniszterelnöke üdvözli az ünnepet, a kormány helyi megbízottja, a prefektus szabotálni próbálja az eseményt, mindent megtesz annak érdekében, hogy rossz közhangulatot szítson azáltal, hogy két Kovászna megyei városban, Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen 10–10 ezer lejes büntetést szab ki a polgármesterekre a magyar szimbólumok használatáért. Tette ezt annak ellenére, hogy hatályos törvénykezés biztosítja a romániai nemzetiségeknek ünnepi eseményeiken nemzeti szimbólumaik használatát.

Benkő Erika kiemelte: „Az elmúlt 27 évben szabadon kitűzhettük március 15-én a magyar szimbólumokat, de úgy látszik, ez egyre inkább gondot jelent a prefektusnak, aki megpróbálta elrontani az ünneplők örömét. A kormánybiztos magatartása mélyen megsértette a Kovászna megyei magyarokat, ilyen jellegű intézkedései nem tesznek jót a közösségek békés együttélésének, sőt, veszélyeztetik azt.”

A képviselő szerint példaértékűek kellene hogy legyenek a román politikusok számára Viorica Dăncilă szavai, amelyek így hangzanak: „A mai Európában az etnikumok és a kultúrák közötti különbségeknek a kölcsönös megértés és tisztelet forrásainak kell lenniük. Ezért Románia az »egység a sokszínűségben« európai elvet vallja, és elkötelezetten támogatja mind az etnikai identitás szabad kinyilvánítását, mind a nyelvi, kulturális örökség önazonossági elemeinek ápolását.”

A sepsiszentgyörgyi parlamenti képviselő kifejtette: reméli, hogy a Kovászna megyei prefektus is elolvassa ezeket a szavakat, és emlékezetébe vési őket, hiszen annak a kormánynak a vezetője írta, amelynek ő helyi megbízottja megyénkben. „Számomra furcsa és érthetetlen, hogy a kormánymegbízott nem ért egyet a miniszterelnök üzenetével, és annak szelleme ellen cselekszik. Elfogadhatatlan, hogy a prefektus öntörvényűen kedvére cselekszik, figyelmen kívül hagyva a miniszterelnök jó szándékú üzenetét. Ez a tette is bizonyítja, hogy alkalmatlan feladata elvégzésére, ezért le kell mondania.”

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2018-03-20: Közélet - Farkas Réka:

Puskás Bálint: Szégyenletes döntést hozott az Alkotmánybíróság

Felháborodva fogadta Puskás Bálint egykori alkotmánybíró a bukaresti taláros testület hétfői, a marosvásárhelyi katolikus iskola ügyében hozott döntését. Amint lapunknak elmondta, elfogadhatatlan egykori kollégái indoklása, és szégyelli, hogy tagja volt a román Alkotmánybíróságnak.
2018-03-20: Világfigyelő - :

Minority SafePack: Meglehet az egymillió

Várhatóan meglesz a szükséges egymillió aláírás az őshonos európai kisebbségek érdekében indított Minority SafePack kezdeményezés során – mondta Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár a kezdeményezésről rendezett konferencián Budapesten.