Szombatról vasárnapra virradóan hajnali 3-kor 4 órára kell állítani az órákat. Az óraátállítás miatt változik a vasúti menetrend is. Megtörténhet, hogy az idei lesz az utolsó óraátállítás, mert a román és az európai parlamentben egyaránt lépéseket tettek e gyakorlat megszüntetéséért.
A román állami vasúttársaság (CFR) tájékoztatása szerint a vonatok március 25-e, vasárnap hajnali 3 óráig a jelenlegi (téli) időszámítás szerint indulnak el, majd 3 óra után (amely azonnal 4-re vált) a nyári időszámítás alapján közlekednek Azok a vonatok, amelyeket menet közben ér a hajnali 3 (azaz 4 óra, tovább haladnak a célállomásig, és ha valamelyik állomásról egyszerre kell elindulniuk más, a megszokott órarend szerint közlekedő szerelvényekkel, akkor a magasabb besorolású vonat fog elsőként elindulni. A vasúti menetrendről a www.cfrcalatori.ro honlapon, a belföldi járatokról a 021/9521, a Bukarestből induló nemzetközi járatokról pedig a 021.314.5528-as telefonszámon lehet érdeklődni.
Érvek és ellenérvek
Február végén iktatták a szenátusban azt a törvénytervezetet, amely véget vetne Romániában az óraátállításnak. Ezzel párhuzamosan az Európai Bizottság is elkezdte annak vizsgálatát, hogy szükség van-e a nyári időszámításra vonatkozó irányelvre, mely szerint a belső piac hatékony működéséhez fontos, hogy a tagállamok egységesen alkalmazzák azt.
A románszenátusban iktatott törvénymódosítás indoklása szerint a nyári időszámítás indokai ma már nem állják meg a helyüket. Az óraátállítást 1916-ban vezettek be az első világháborúval adódó gazdasági megszorítások miatt. Száz évvel ezelőtt úgy gondolták, hogy a nyári időszámítással villamos- és hőenergiát tudnak megspórolni. Az indoklás szerint ma már ez nem igaz, sőt a tömegközlekedésben adódó menetrend-módosítások miatt az átállás zavart okoz, ráadásul az egészségre is káros.
Az Európai Parlament február végén szavazta meg azt az állásfoglalást, amelyben az évente kétszer esedékes óraátállítás szükségességének felülvizsgálatát kezdeményezte. A dokumentum rámutat arra, hogy számos tanulmány sikertelenül próbálkozott meggyőző eredményt elérni a szabályozás előnyeit illetően, negatív hatásokat azonban rendre kimutattak az emberi egészségre nézve. Az EP-képviselők állásfoglalásukban felszólították az Európai Bizottságot, hogy végezzen alapos értékelést a nyári időszámításról szóló irányelvről, és szükség esetén tegyen javaslatot annak felülvizsgálatára.