Szeressétek a rendet, legyetek igazságosak és együttműködőek – szólt a Magyarságtörténelem Tantárgyverseny országos döntőjének résztvevőihez Victor Sibianu tanfelügyelő a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron Termében tartott pénteki díjkiosztó alkalmából.
Rüsz-Fogarasi Enikő, a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem Történelem és Filozófia Karának dékánhelyettese, a bírálóbizottság elnöke versenyértékelőjében hangsúlyozta, mennyire fontos, hogy a tömbmagyar megyék mellett a szórványból is érkeztek diákok a vetélkedőre. Az egyetemi tanár kiemelte: a második alkalommal szervezett országos Magyarságtörténelem Tantárgyversenynek erős volt a mezőnye, az írásbeli feladatok megoldása után bemutatott jelenetekben a versenyzők törekedtek a történelmi hűségre. A hatodik osztályban Mátyás király volt a sztár, az igazságos királyt több oldalról is bemutatták a diákok a szerepjátékokban, a hetedikben jó néhány csapat Mária Teréziát és a forradalmár Petőfit alakította.
A versenynek nem volt háromszéki győztese, de mind a kilenc részt vevő csapat jól teljesített. A hatodik osztályban szovátai diákok, a hetedikben kisiratosiak érték el a legnagyobb pontszámot, a jelenetek alapján szatmárnémetiek és marosvásárhelyiek nyerték a közönségdíjat. A különdíjak kategóriában díjazott a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Történelem és Filozófia Kara, a Magyar Történeti Intézet, a Balassi Intézet, Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész, a Háromszék szerkesztősége. A legjobb marosvásárhelyi csapat Ilyés Lajos-emlékdíjat kapott, a versenyt szervező Mikes Kelemen Elméleti Líceum pedig a legsikeresebb tanárt díjazta, az elismerést Már István iskolaigazgató adta át a dicsőszentmártoni Gagyi Zoltán Lórántnak.
Nagy Róbert, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Magyar Történeti Intézetének vezetője megköszönte a diákoknak, hogy fontosnak tartják a magyarság történelmének tanulását, Rüsz-Fogarasi Enikő pedig bejelentette, jövőben a kolozsvári János Zsigmon Unitárius Kollégium lesz a verseny házigazdája.