Az egészségügyi alkalmazottak 10 százalékának csökkenhet a bére, ám van egy törvényes eljárás, amelynek segítségével a kórházmenedzserek ezt elkerülhetik – jelentette ki tegnap Sorina Pintea egészségügyi miniszter, miután tárgyalt a szakszervezetek képviselőivel.
„Az egészségügyi rendszerben dolgozók közül 60 000 alkalmazottnak a minisztérium, 200 000-nek a helyi hatóságok a fő hitelutalványozói. (...) Vannak olyan elszigetelt helyzetek, amelyek esetében a pótlékszabályozás megváltozása miatt csökkennek a fizetések, ám a megoldást már egy hónappal ezelőtt bemutattam a szakszervezeteknek” – nyilatkozta. A leginkább érintett kategória a kiegészítő személyzeté, az ő fizetésük ugyanis – az orvosoktól és asszisztensektől eltérően – nem nőtt a 2022-re előirányzott szintre. A miniszter szerint ebben az esetben élni kell a törvény azon előírásával, amely szerint legtöbb két országos bruttó bérnek megfelelő összegű pótlólagos támogatást lehet adni a személyzetnek. Pintea szerint, ahol hatékonyan menedzselik a kórházat, jut pénz ilyen jellegű kompenzációra.
A szakszervezetek tegnap a pótlékrendszerrel kapcsolatos problémákról tárgyaltak Sorina Pintea egészségügyi és Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszterrel, de nem elégedettek, tiltakozó akciókat fontolgatnak.
Az már biztos, hogy az egészségügyi rendszerben dolgozó biológusok, vegyészek és biokémikusok április 20-án a munkaügyi minisztérium elé vonulnak, hogy a saját bérük és a laboratóriumi orvosok fizetése közötti aránytalanságok miatt tiltakozzanak. A Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszterhez címzett beadványt eddig 890 érintett szakember írta alá, és nem csupán azt sérelmezik, hogy „hirtelen drámai módon megváltoztak szakmai kilátásaik”, hanem azt is, hogy az elmúlt hetekben a munkaügyi miniszter „sértő, lealacsonyító valótlanságokat” állított róluk. A nyílt levél aláírói nyilvános bocsánatkérést várnak el a minisztertől.