SÖRIVÓK VAGYUNK. Két százalékkal nőtt a romániai sörpiac 2017-ben az előző évhez viszonyítva, az egy főre eső sörfogyasztás 82 literre emelkedett tavaly – közölte a Romániai Sörkészítők Egyesülete.
A statisztikák arra is rávilágítanak, hogy országos szinten – közvetlen és közvetett módon – 85 ezer munkahelyet teremt az iparág. 2016-hoz képest tavaly kétmillió euróval nőttek a befektetések, elérve a 71,8 millió eurót. A legnépszerűbb kiszerelésnek továbbra is a pillepalack számít Romániában: bár immáron a második éve csökken az így eladott sörmennyiség, 50,94 százalékos piaci részesedéssel még mindig listavezető. A népszerűségi sorrend második helyén az üveges sör áll (27,46 százalék), majd a dobozos (18,2 százalék) és a hordóból csapolt sör (3,38 százalék) következik. A kimutatás értelmében a lakosság többnyire Romániában gyártott sört fogyaszt, a behozott sörmennyiség tavaly 470 ezer hektoliterre rúgott, ami ugyan 30 ezer hektoliteres növekedést jelent az előző esztendőhöz viszonyítva, de így is a piac mindössze 3 százalékát adta. Az export 410 ezer hektoliterre csökkent, ami 10 ezer hektoliteres visszaesést jelent 2016-hoz képest. (Agerpres)
„MIGRÁNSOK” SZÉKELYUDVARHELYEN. Több székelyudvarhelyi lakos is jelentette hétfőn a hatóságoknak, hogy migránsokat láttak a városban, a Székelyhon portál szerint a Facebookon futótűzként terjedt a hír, hogy a migránsok éppen bevásárolnak a Bethlen negyedi bevásárlóközpontban. A helyi és az országos rendőrség akcióba lépett, és kiderült, hogy a „migránsok” izraeli motorosok, akik turistaként érkeztek Székelyudvarhelyre még pénteken. A 14 motoros tegnap hagyta el a várost. (Főtér)
DRÁGÍTÁSSAL AZ EGÉSZSÉGÉRT. Románia egyike azon európai országoknak, ahol kimagaslóan sok cukros üdítő fogy el évente, és ez meg is látszik a lakosság egészségügyi állapotán: egy két évvel ezelőtti statisztikai felmérés szerint a lakosság mintegy 11 százaléka cukorbeteg, a gyerekkori elhízás gyakoriságát illetően pedig európai viszonylatban Románia a második helyen szerepel. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemrég azt javasolta a kormányoknak, hogy vessenek ki legalább 20 százalékos különadót a cukortartalmú italokra az elhízás és az általa okozott betegségek megelőzésére. Ennek szellemében a Mentsétek meg Romániát Szövetség egyik szenátora, Adrian Wiener egy jogszabálytervezetet dolgozott ki, mely különadóval sújtaná a cukros üdítőitalok gyártóit. A különadó arra serkentené a gyártókat, hogy csökkentsék a cukormennyiséget, különben elkerülhetetlen lenne a drágítás. Az adókból befolyó összeget a tervezet értelmében különböző egészségügyi programok támogatására fordítanák. (Főtér)