Ritkán látni annyi édesanyát, mint szerda délután a sepsiszentgyörgyi unitárius templomban, ahol Vida Ágnes magyarországi babapszichológus telt ház előtt tartott közvetlen hangvételű, interaktív előadást. Ötállomásos erdélyi turnéjának témája az anyapszichológia, háromszéki találkozóján az anyává válás folyamatát taglalta és a hallgatóság kérdéseire is válaszolt.
Vida Ágnes neve 2007-ben indított honlapja, a Kismamablog révén vált ismertté, azóta édesanyák ezrei olvasták, olvassák bejegyzéseit, fordulnak hozzá tanácsért gyermekekkel kapcsolatos problémáikkal. A baba-, anya- és családpszichológus Budapesten az ELTE-n, majd Németországban és az Amerikai Egyesült Államokban tanult pszichológiát és pedagógiát.
Hogyan és mikortól számítva válunk anyává? – ez a kérdés képezte az előadás gerincét, s ennek kapcsán esett szó arról, hogy legmélyebb nevelési mintáinkat még csecsemőkorból hozzuk, amikor alapvetően biztonságban érezzük magunkat, ez pedig egy olyan alapélménnyé válik, amit később továbbviszünk.
Szüleinktől hozzuk azt, ahogyan gyermekeinkkel beszélünk, bizonyos mondatok, gesztusok bevésődnek, rögződnek tudatalattinkba, egy-egy élethelyzet pedig előhozza – mutatott rá a szakember. Kitért arra is, ma már nem ritka, hogy sokan megtervezik egész terhességüket – ez az ún. „babaprojekt” – a fogantatástól a szülés pillanatáig, a mai információáradatban pedig igen könnyű elbizonytalanodni. Mint fogalmazott, túl sok a tudásunk, ami nem minden esetben jó. Amikor anyává válunk, sok mindent átélünk, ez alapvetően kihívásokkal, újdonságokkal, szeretettel és vegyes érzelmekkel teli élethelyzet, amelyben végig fontos a befelé, illetve a gyermekre történő odafigyelés, önmagunk megismerése – hangsúlyozta. Részletesen ismertette továbbá az anya-gyermek kapcsolattípusok mellett azt is, mitől lesz egészséges egy ilyen kötelék a gyermekek szempontjából.
„Nagyon sok tekintetben változott az anyaság. Míg régebben adott volt egy nagyon szoros családi minta, amit követni lehetett, most választási lehetőségek tárháza és rengeteg módszer áll előttünk. A nők sokkal többet dolgoznak, nem ritkán külföldön, távol a családjuktól, utaznak és hazajönnek, eközben a gyerekek óvodában, iskolában vannak. Ez nyilván rejt magában kihívásokat az anya-gyermek kapcsolat tekintetében” – fejtette ki lapunk kérdésére Vida Ágnes.
Mint mondta, ma egyre tudatosabbak az édesanyák, alapvetően sokat gondolkodnak azon, mit jelent anyának lenni, rengeteg kételyük, kérdésük van ezzel kapcsolatosan.
Úgy vélte, jó anya az, aki igyekszik megismerni önmagát és gyermekét, a gyerekkel való kapcsolatára összpontosít, nem pedig kifelé figyel, arra, hogy ki és mit mond, mit csinál vagy éppen mi a véleménye.
Üzenetként fogalmazta meg: ápoljuk kapcsolatunkat gyermekeinkkel, legyünk empatikusak velük, hiszen akkor anyaként is jobban érezzük magunkat. Nemcsak a párkapcsolatokra igaz, hanem a szülő-gyermek viszony érdekében is folyamatosan dolgozni kell, s minden életkorban meg kell találni azt a tevékenységet, játékot, amit jó együtt csinálni. Ez a kulcsa a dolognak – összegzett.