Illusztratúra: Pennaforgatók Mátyás király mesebirodalmában címmel kiállítás nyílt vasárnap a Tein Teaházban, amelyen először egy rövid eszmefuttatást hallhattunk az illusztráció művészetéről Németh Júlia művészettörténész tollából, majd Szabó Enikő mondott mesét, végezetül pedig a Filip Consort Családi Együttes hangulatos reneszánsz muzsikával örvendeztette meg a jelenlévőket.
Az írás keltette illúzió mintegy fogódzóként igényli a látványt, a képi rögzítést, a jó illusztráció pedig az egyik legjellegzetesebb, legösszetettebb képzőművészeti megnyilvánulás, művészet a javából – írja Németh Júlia művészettörténész, akinek gondolatait Gyenge Tímea drámaosztályos diák olvasta fel. A művészettörténész szerint az illusztráció egyfajta fordítás, műfordítás, két alkotó találkozása és sajátos frigye, amelyben a képzőművész úgy jeleníti meg az író gondolatait, hangulatait, érzelmeit, hogy közben a sajátjának is teret enged, önmaga művészi énjét is felvillantja.
A kiállítást a Mátyás-emlékév alkalmából szervezték, reneszánsz uralkodónk ugyanis 575 éve született, és 560 éve koronázták királlyá még szinte gyermekként a Duna jegén. A kiállító művészek más-más technikával és elképzeléssel, de kivétel nélkül magas szakmai színvonalon keltették életre Mátyás királyt és a hozzá fűződő legendák egy-egy mozzanatát.
A felolvasás után Szabó Enikő mesélt az igazságos királyról, aki elindul, hogy megszerezze a boldog ember ingét, mert csak ez gyógyíthatja meg betegségéből, utána pedig a Filip család lépett a színpadra: francia, olasz és magyar reneszánsz dalokat, táncokat mutattak be. A francia összeállításban Thoinot Arbeau 1589-ben kiadott tánckönyvéből válogattak szerelmes, lassú és gyors mulatós dalokat; az olasz darab – amelyben az anyuka csak időnként vett részt, „ahogy az otthoni próbák alatt is gyakran kilép a konyhába” – ismeretlen szerző munkája volt, a magyar dalok pedig Bocskor János és Balassi tollából származtak. Filip Ignác, a Filip Consort Családi Együttes vezetője lapunknak elmondta, valójában nem a profizmus a lényege ennek a vállalkozásnak, hanem az, hogy minőségi időt töltsenek együtt a családban, amire a kommunikációs eszközök kísértései közepette egyre kevesebb ideje jut az embernek. „Manapság egyre inkább csak egymás mellett élnek a családtagok, nem együtt, a zenélés pedig segít, hogy valóban figyeljünk egymásra. Ezenkívül külön varázsa van az ilyen alkalmakra való felkészülésnek, amikor együtt öltözködünk, együtt izgulunk, hogy jól sikerüljön a fellépés. Történik valami az életünkben, ami mindenkinek egyaránt fontos, és ez fantasztikusan jó” – mondta Filip Ignác.
Karda Zenkő, a sepsiszentgyörgyi kiállítás kurátora lapunknak elmondta, hogy a vándorkiállítás ötletgazdája Szabó Zelmira, akinek a felkérésére többnyire fiatal, de korántsem ismeretlen romániai magyar képzőművészek képviseltetik magukat ezen a tárlaton.