ZÁSZLÓHARC. A székely zászló eltávolításának, két román trikolór kitűzésének, névtáblák cseréjének és sorrendjük megváltoztatásának kötelezését kéri a bíróságtól a Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) Csíkkozmás esetében.
A Dan Tanasă vezette szervezet keresete a székely zászlónak a községháza homlokzatáról, illetve összes helyiségeiből történő eltávolítására vonatkozik, az 1994-ből származó 75-ös számú törvényre és a 2001-ből származó 1157-es számú kormányhatározatra történő hivatkozással. Ezek más államok zászlóinak kitűzését szabályozzák, a székely zászlóét nem, ám az egyesület értelmezésében a román trikolóron és az Európa Tanács lobogóján kívül semmilyen más zászlót nem szabad középületre, illetve közterületre kitűzni, legyen az országoké vagy szervezeteké. „A székely zászlót, amely az Erdély Romániától történő elszakításáért és Magyarországhoz csatolásáért küzdő magyar szeparatisták szimbóluma, nem lehet törvényes módon kitűzni a román állam egyetlen középületében sem” – olvasható a beadványban. (Székelyhon)
TAROL A KANYARÓ. Ötvenre nőtt a kanyaró halálos áldozatainak száma, miután újabb gyerek vesztette életét a járvány miatt – közölték pénteken a hatóságok. Romániában 2016 szeptembere óta van kanyarójárvány, az ötvenedik halálos áldozat egy négyéves gyerek volt Iaşi megyéből. A járvány kezdete óta a kanyaróvírussal fertőzött betegek száma elérte a 12 648-at. Nagy többségük gyerek, több mint nyolcezren négy évnél kisebbek, további 2200-an pedig az 5–9 év közötti korosztályhoz tartoznak. Az elmúlt héten újabb 280 megbetegedést jelentettek 15 megyében és Bukarestben. A legtöbb új megbetegedést Bákó, Konstanca, Vrancea, Iaşi és Vaslui megyében jegyezték fel. Tavaly ősszel lassult a vírus terjedése, márciustól azonban ismét kétszáz fölé nőtt a heti megbetegedések száma. (MTI)
TÍZ ÉV LETÖLTENDŐ börtönbüntetésre ítélte csütörtökön a bukaresti ítélőtábla Sorin Ovidiu Vîntu üzletembert és Liviu Luca szakszervezeti vezetőt a Petrom vállalat alkalmazottainak egyesülete vagyonának elsikkasztása miatt. A döntés jogerős. A büntetéseket összevonták az egyéb ügyekben kiszabott ítéletekkel. A Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság 2014-ben indított eljárást ellenük. (Transindex)
NEM SZABADUL. Rács mögött marad Alexandru Vişinescu, a Râmnicu Sărat-i börtön egykori hírhedt parancsnoka, miután a legfelsőbb bíróság elutasította szabadlábra helyezési kérelmét. Az egykori kommunista börtönparancsnokot 2017. február 10-én ítélték húsz év szabadságvesztésre emberiesség elleni bűncselekmények miatt. Egészségügyi okokra hivatkozva kérte büntetése megszakítását, amit alapfokon a bukaresti táblabíróság elutasított. (Főtér)