Csatolt áruvalTitokban felavatták a honfoglalási emlékművet

2008. július 22., kedd, Világfigyelő

Millecentenáriumi emlékmű Vereckén

A Vereckei-hágón tegnap felavatták a magyar honfoglalás millecentenáriumi emlékművét és mellette az úgynevezett kárpáti szics-gárdistáknak az emlékjelét, akiket állítólag 1939-ben ott végeztek ki.

Kárpátalja megye állami közigazgatási hivatalának közleménye szerint a kárpáti szics-gárdisták stilizált kápolna alakú emlékjelét Oleg Havasi, Kárpátalja megye kormányzója avatta fel. Beszédében kiemelte: a Vereckei-hágón történt tragikus események örökre bevésődtek az ukrán nép emlékezetébe.

A távoli 1939-es évben megalakult Kárpát-Ukrajna mintegy előhírnöke volt az egységes ukrán állam újjászületésének, máig nagy történelmi súllyal bír valamennyi ukrán számára a nemzeti eszmeiség megerősödését és az ukrán területek egyesítését illetően — tette hozzá. Kárpát-Ukrajna léte és védőinek hősiessége meghatározta Ukrajna további sorsát — mondta Havasi.

A hivatal sajtószolgálatának jelentése szerint ugyanezen a napon avatták fel a magyar honfoglalási emlékművet is.

A közlemény idézi Bársony Andrást, a Magyar Köztársaság kijevi nagykövetét, aki avatóbeszédében hangsúlyozta: az emlékmű létesítésével az ukrán fél ismételten bizonyította, hogy az országban élő nemzetiségek igényei iránt toleráns magatartást tanúsít. A soknemzetiségű Kárpátalján élő népek közös történelme arra tanít, hogyan kell békében és barátságban élni a közös európai házban — tette hozzá a nagykövet, aki hangsúlyozta, hogy az emlékműavatás a Magyarország és Ukrajna közötti barátság és jószomszédi viszony megnyilvánulása.

Matl Péter munkácsi szobrász, a honfoglalási emlékmű alkotója kiemelte, hogy az emlékmű a Kelet és Nyugat közötti kaput jelképezi. Hét tömbből áll, amelyek a Kárpátokon átvonuló hét honfoglaló törzset szimbolizálják. A kapu nyílásában a vérszerződésre emlékeztető oltárkő található.

A honfoglalási emlékmű avatásán jelen volt Dmitro Tkacs, Ukrajna budapesti nagykövete és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség vezetői. A honfoglalási emlékművet építtető Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség nem képviseltette magát az avatáson, amelyre a kárpátaljai magyar sajtóorgánumok nagy része sem kapott meghívót.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1547
szavazógép
2008-07-22: Gazdakör - x:

Hírlugas

Szeptembertől új pályázati lehetőségek vidék- és mezőgazdaság-fejlesztésre
A szakminisztérium és a vidékfejlesztési és halászati kifizetési ügynökség szeptembertől öt új fejezet pályázhatóságát engedélyezi. Ezekre a pályázati feltételeket a 2007 és 2013 közötti Nemzeti Vidékfejlesztési Tervben foglaltak alapján az uniós szakbizottság jóváhagyásával a napokban dolgozzák ki. Az új, megnyíló fejezetek a következők: támogatás kisvállalkozások létrehozására és fejlesztésére (312. számú fejezet), a turisztikai tevékenység ösztönzése (313. fejezet), fiatal gazdálkodók vidékre telepedése (112. fejezet), termelői csoportok megalakítása (142. fejezet), félig önfenntartó gazdaságok támogatása (141. fejezet). Az ígéretek szerint a pályázati eligazító füzetek a legrövidebb idő alatt elkészülnek, és megtalálhatók lesznek a vidékfejlesztési kifizetési ügynökség megyeszékhelyi irodájánál, valamint a szaktanácsadók Sepsiszentgyörgy, Árkosi út 2. száma alatti irodájánál.
2008-07-22: Világfigyelő - x:

Európai kulturális örökség lehet

Hiller István oktatási és kulturális miniszter négy magyarországi helyszínt terjesztett fel tegnap az európai kulturális örökség címre Versailles-ban: Vitéz János esztergomi termét (Studiolo), Mátyás király visegrádi palotáját, a debreceni Nagytemplomot, valamint a szigetvári várat. Az európai kulturális miniszterek az egyes országok javaslatairól és a hivatalos listáról egyeztetnek nem hivatalos találkozójukon, a jegyzékbe bekerülő helyszínekről egy későbbi időpontban a miniszterek által felkért szakértői bizottság dönt majd.